single-image

Coinbase 5 Milyar Dolar Değerinde Kripto Para Taşıdığını Açıkladı

Geçtiğimiz hafta, kripto para tarihindeki en büyük para taşımalarından birini tamamladığına dikkat çeken Coinbase , Çarşamba günü yaptığı açıklamada, mevcut “Üçüncü Nesil” soğuk depolamadan “Dördüncü Nesil” soğuk depolarına çok büyük miktarda kripto para taşınarak yeni sisteme geçirildi.

Soğuk depolama, bir kripto para birimi cüzdanının özel anahtarlarının çevrimdışı olarak depolanmasını tanımlamak için kullanılan bir terimdir, fiziksel olarak yetkisiz erişime karşı tamamen kapalıdır ve bilinen en güvenli şifreleme şeklidir.

Coinbase’in soğuk depolamaya yönelik standardı, gerçek dünyada birden çok coğrafi olarak ayrılmış insanların, işlem ayrıntılarını inceledikten sonra bir işlemi etkinleştirmek için fiziksel eylemler gerçekleştirmeye zorlanması şeklinde çalışmaktadır. Bu sağlanmadıkça, gerçek soğuk hava deposu olduğu düşünülemez, diye açıklama yapıldı.

Bilinen en iyi Soğuk Hava Saklama uygulamalarını paylaşırken aynı zamanda, son günlerdeki hareketi ayrıntılı olarak açıklayan şirketin Güvenlik Sorumlusu Philip Martin, para taşımanın tüm bitcoin’in % 5’ini, tüm ethereum % 8’ini ve dolaşımdaki tüm litecoin % 25’ini oluşturduğunu söyledi. Şirkete göre, bu, kripto para birimleri açısından ABD doları cinsinden en büyük transferi olmaktadır yani yaklaşık 5 milyar ABD Doları değerinde (7 Aralık’ta), ve muhtemelen en büyük kripto para taşınması olmuştur.

Bu işlemin çalışmasına , Coinbase göçten birkaç ay önce planlamaya başlamıştı ve güvenli bir geçiş sağlamak veya
her hangi bir hacker saldırısı riskini en aza indirmek için şirketteki neredeyse her personeli bu işe dahil etmiştir.

Martin, güncellemede “canlı göçün aksamadan çıkacağına olumlu bakana kadar risk değerlendirmelerini, izleme planlarını yürüttük ve test göçlerini gerçekleştirdik” diye açıkladı.

Coinbase aktarım sürecini kısaca şöyle anlatmakta,

“Süreçte daha önceden tanımladığımız risklerden birisi, borsalar arası büyük ölçekli bir değişim veya büyük bir tüccarın önemli miktarda kripto para biriminde işlem yapmaya hazırlanması gibi olasılıklarla karşı karşıya kalmasıydı. Her iki durumda da pazar belirsizliğinin fiyat hareketlerine yol açacağından endişeliydik. Denklemin diğer tarafında, potansiyel saldırganların transfer sırasında atakları planlamasına ve yürütmesine yol açabileceğine karşı endişeliydik. Transfer yapmaya hazır olduğumuzda, piyasalara planlarımız hakkında çok fazla bilgi vermeden, sadece korkuları dindirmeye yönelik kısa bir blog yazısı yayınladık.
Bu blog yayınınız bittikten sonra, Öncelikle önceki adresin yeni soğuk depolamaya (yeni nesil) geçmesini bekleyerek mevcut soğuk depolama (bir önceki nesil) adreslerimizi tek tek geri yüklemeye devam ettik. Bu uygulama, transferin daha uzun sürmesini sağladı (4 iş günü sürdü), ancak bu şekilde müşterilerimizin fonlarının her adımda güvenliğini güvence altına almış olduk. ”

Coinbase’in dördüncü nesil soğuk hava deposu orijinal olarak Coinbase Custody adı verilen kurumsal kalite gözetiminde kullanılmak üzere geliştirildi, fakat bu sistem şimdi Coinbase’deki tüm soğuk depoları devralmak üzere hazırlanıyor. Yeni çözümün “küresel olarak dağıtılmış bir anahtar depolama ve işlem onay sistemi” içerdiği ve sürecin her aşamasında yüksek düzeyde kontrol edildiğini ve denetlendiği bildiriliyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz