single-image

Çin’de “İnternet Mahkemesi” Bitcoin’i Sanal Bir Varlık Olarak Onayladı

Çin’in yeni “İnternet Mahkemeleri” bir dava geçti ve bu da kripto para biriminin fiziksel varlıklarla aynı düzeyde yasal bir statüye sahip olduğuna karar verdi.

Doğu Çin’deki Hangzhou İnternet Mahkemesinde 17 Temmuz’da duyurulan dava, 2.675 bitcoin mülkiyeti etrafında bir anlaşmazlık içeriyordu. Davacı bitcoin’i iade etmediği için değiştirdi. Ayrıca, internet sağlayıcısı Alibaba’ya platformunda “yasadışı Bitcoin takası yapmasına” izin verdiği için dava açtı.

Hakim aleyhine karar vermesine rağmen, Bitcoin’in yasal “sanal İnternet mülkü” olarak kabul edilmesi gerektiğini ve diğer varlıklar gibi ele alınmayı hak ettiğini belirtti. Karar, yargıcın Bitcoin’in değere, kıtlığa ve harcanabilirliğe sahip olduğu konusundaki kararlılığına dayandı ve bu nedenle Çin mülkiyet yasalarının korunmasından faydalanması gerektiğine karar verdi.

Yargıç Bitcoin’in “fiat” olmadığını ekledi. Karar, genel olarak Bitcoin hakkında bir moratoryuma sahip olan hükümetin, Çin Merkez Bankası’nın hazırladığı gibi bile, görüşlerini biraz gevşettiği anlamına geldiği için yerel analistler tarafından olumlu yorumlandı. Bitcoin’in yeni yasal korumalarından faydalanacak ve fiat olarak kabul edilecektir.

Bu, Çin’in e-ticaret ve kripto merkezi olan Hangzhou’da ilk kez olmuyor, İnternet mahkemesinde blockchain ve kripto içeren cesur bir hamle yaptı. İki yaşındaki mahkeme çevrimiçi anlaşmazlıkları işlemek için tasarlanmış, ve başlangıçta çevrimiçi alışveriş, kredi, dijital telif hakkı ihlalinden, ve etki alanı adı uyuşmazlıkları üzerinde argümanlar kaynaklıdır. Mahkemenin fiziksel, ileri teknoloji bir tesisi olmasına rağmen, mobil uygulama aracılığıyla da 24 saat Hangzhou sakinleri kullanılabilir.

Çin’de bir tanesi Pekin’de olmak üzere iki tane daha İnternet Mahkemesi kuruldu .
Geçen yıl bir çevrimiçi telif hakkı ihlali anlaşmasında, mahkeme, blok zinciri temelli kanıtlar içeren bir dava açmıştı. Davacı davayı kazandı çünkü ihlal eden web sitesinin kaynak kodunu bir blok zinciri üzerine yükledi.

İnternet mahkemesinin kararının, kendi ulusal kripto para birimini yaratmaya çalışan Çin’deki kripto geleceğini nasıl etkileyeceği henüz görülmedi. Dava, Bitcoin’in yasal statüsünü diğerleri gibi bir varlık olarak güçlendirmesine yardımcı olsa da, kripto uzmanlarının, yasaların ötesinde olduğuna inandıkları bir şeyin kontrollerini ve tanımlarını koymaya çalışan herhangi bir mahkemeye veya hükümete gözüküyor gibi görünmeleri muhtemeldir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz