single-image

Çin Merkez Bankası Yetkilisi, Çin Bankaları Hemen Blockchain’i Kucaklamalı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in blockchain teknolojisi konusundaki konuşmasından bir haftadan kısa bir süre sonra Çin hükümetinden bir üst düzey yetkili, bankacılık ve finans kurumlarının geleceği olarak ademi merkeziyetçi dağıtılmış defterleri açıkça onayladı.

Çin Halk Bankası Çin Teknoloji Bölümünün başkanı Li Wei, Pazartesi günkü açıklamaya göre, ticari bankaların blok zincirleme teknolojisini günlük işlemlerine dahil etme ve uygulama zamanlarının gelmesinin doğru olduğunu söyledi.

Çin Halk Bankası Bilim ve Teknoloji Bölümü Müdürü olarak görev yapan Wei, bugünün dijital ekonomisindeki blockchain potansiyeli hakkında konuştu. O belirtti blockchain teknoloji eşzamanlı küçük ebatlı ve orta ölçekli işletmeler güvenli krediler yardımcı olurken ticari bankalar dolandırıcılık risklerini azaltmak için yardımcı olabilecek gerekli tüm malzemeyi sahip olduğunu.

Wei’nin açıklaması esas olarak 24 Ekim’de yapılan Cumhurbaşkanlığı konuşmasını yineledi ve aynı zamanda Çin’in mevcut bankacılık sorunlarının çoğuna bir çözüm olarak blok zinciri koymuştur. Ancak Cumhurbaşkanı Xi, blokajın bankacılık sektöründeki rolünün ötesine geçti teknolojinin olumlu bir rol oynayabileceği bir dizi alanı vurguladı .

Özellikle, Xi, Çin’deki blokzincir topluluğunu, hızla gelişen teknolojinin gerçek geçim kaynaklarını artırmaya, insanların geçim kaynaklarını arttırmaya, eğitim ve istihdamda yeni fırsatlar yaratmaya, gıda güvenliğini sağlamaya, emeklilik planlarını optimum verimlilik için düzene sokmaya ve toplumu teşvik etmeye teşvik etmeye çağırdı.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz