single-image

Cardano, Ethereum ile Yarışa Hazırlanıyor

Yıllarca süren hakimiyetten sonra, Ethereum önümüzdeki yaz akıllı sözleşmeler sektöründe zorlu bir rakibe sahip olabilir. Cardano, önümüzdeki ay Alonzo test ağını entegre edecek ve nihayet geliştiricilerin ağ üzerinde akıllı sözleşmeler oluşturmasına ve Ethereum’a ciddi şekilde meydan okumasına izin verecek. Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Cardano 360 sırasında son gelişmeler hakkında topluluğu bilgilendirdi. Aylık etkinlik, geliştirme ekibinin önceki ayda kaydedilen ilerlemeyi ve gelecekte neler getireceğini açıklaması yer buldu.

Hoskinson, Cardano topluluğuna şunları söyledi: “Nisan sonunda veya Mayıs başında bir Alonzo testnet başlatacağız, bu da ilk kez halka açık olarak insanlar akıllı sözleşmeler yazabilecek ve bunları Cardano ağında kullanabilecekler. ” Her şey geçen yıl Cardano’nun Shelley sert çatalı aracılığıyla meta veriler ve bazı yapısal iyileştirmeler getirmesiyle başladı . Bu yıl, Mary hard fork aracılığıyla Cardano, kullanıcıların Ethereum gibi kendi tokenlerini oluşturmalarına izin veren çok varlıklı bir ağ haline geldi. Sırada Alonzo hard fork var ve Hoskinson’a göre bu her şeyi bir araya getirecek.

Cardano, Ethereum’u en çok tercih edilen blockchain ağı olarak yerinden etme niyetinde olduğunu bir sır olarak saklamadı. Bitcoin kripto dünyasında hala en değerli kripto varlığı olsa da Ethereum, ağında çalışan uygulamalar söz konusu olduğunda liderdir.

Şimdi, akıllı sözleşmelerle Cardano, büyük rakibine ciddi şekilde meydan okumaya hazır. Birincisi, gelişen DeFi sektörünün büyük bir kısmını alabilir. Ethereum, ağında inşa edilen diğer tüm büyük DeFi platformları ile bu sektörde tartışılmaz bir üstünlüğe sahip.

DeFi platformlarının Ethereum’u tercih etmesinin nedenlerinden biri akıllı sözleşmelerdir. Bunlar, merkezi bir varlık olmadan otomatikleştirilmiş değer değişimine izin veren DeFi’nin temelidir. Bununla birlikte, Ethereum ücretleri çoğu kişi için bu hizmetleri erişilemez hale getirimektedir.

Cardano bu konuda bir başarı sağlayabilir ve Ethereum’un sahip olabileceği işlemlerin aynısını çok düşük ücretler karşılığında kolaylaştırabilir. Bugün takas yapmak bir kullanıcıya 9,7 dolara mal olan bir işlem eğer bu platform Cardano’ya geçerse, aynı işlemi gerçekleştirmek bir sentten daha az maliyetli olacaktır.

Cardano, akıllı sözleşmelerle, son aylarda patlayan bir sektör olan NFT’ler gibi diğer gelişmekte olan alanlara da girebilir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz