single-image

Belarus Cumhurbaşkanı, Bitcoin Madenciliği İçin Dev Bir Veri Merkezi Kurmak İstiyor

Belarus cumhurbaşkanı Aleksandr Lukashenko, yakın zamanda ulusal BT topluluğu temsilcileriyle bir araya geldi ve onlara daha fazla devlet desteği sağlama sözü verdi.

Lukashenko, yenilikçi teknolojinin ve dijital ekonominin beklentilerini ve yararlarını tartışmak için Belarus bilişim sektörünün üyeleriyle bir araya geldi. Ulusal haber ajansı BelTA’nın verdiği bir rapora göre , toplantı, ulusal Hi-Tech Park’ta Cumhurbaşkanlığı desteği ile oluşturulan bir proje gerçekleşti.

Belarus’un kendisini ‘halkın adamı’ olma yolundaki çabası nedeniyle sık sık “batka” (“baba”) olarak adlandırılır. Bu sefer, bir kez daha şunu belirterek bu tutkuyu onayladı.
Sen benim çocuğumsun Seni elimden geldiğince kendi ellerimle yarattım. Kripto para birimini, kripto değişimini, kripto madenciliğini ve daha fazlasını istediniz. Çiftlikleri kurmak istediniz… Artık büyüdünüz ve buradan nereye taşınacağımızı önerebilirsiniz. İstediğiniz kadar etkili olarak istediğiniz kadar ilerleyeceğiz.

Lukashenko, BT topluluğunu kendisine tüm ihtiyaçlarını bildirmeye çağırdı. Devlet, herhangi bir sorunu çözecek ve fintech endüstrisini en üst düzeyde yani devlet düzeyinde desteklemeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Başkan, “Kimsenin sizi rahatsız etmesine izin vermeyeceğim” dedi.

Lukashenko, izleyicilere Belarus nükleer santralinin yakınında kripto madenciliği için büyük bir veri merkezi kurma planları hakkında da bilgi verdi. Cumhurbaşkanı, Bitcoin (BTC) ‘ yi madenciliği yapmak ve madencilik çiftlikleri için bir miktar alan ayırdığını söyledi . Tesisin ilk biriminin fiziksel olarak başlatılması 2019 sonbaharında yapılacak.

Ayrıca, Lukashenko, bir dijital ekonomi bakanlığı oluşturma konusundaki gerçek ihtiyacın gözden geçirilmesini emrettiğini söyledi. Bu konudaki nihai karar 2019 yılının 2. çeyreğinde verilmelidir.

Son gelişmeler gösteriyorki, Belarus’un batılı işletmelerle imajını iyileştirmeye ve küresel bir teknoloji merkezi haline gelmeye kararlı . Lukashenko, fintech endüstrisinin büyümesini arttırmak ve bundan faydalanmak için kripto para birimlerinin popülerliğini kullanmayı amaçlıyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz