single-image

Nasdaq 2019 yılında Bitcoin Vadelilerinin Lansmanını Planlıyor

ABD borsa operatörü Nasdaq’ın, önümüzdeki yılın başlarında bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri başlatmayı planladığı ve çalışmalar yaptığı bildiriliyor.

Salı günü yayınlanan Bloomberg raporunda , “konuyu bilen insanlar” diye söz ederken, Nasdaq’ın, geçen seneki  zayıf seyreden kripto pazarlarına rağmen,  2019’un ilk çeyreğinde kendi bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini listeleyeceğini belirtti. Şu anda, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) düzenleyici konular üzerinde çalışıyorlar.

Şubat ayında, CFTC , cryptocurrency (kripto para) vadeli ürünler için inceleme sürecini güçlendirdi . Düzenlenmiş Piyasa Sözleşmeleri ve Türevleri Takas Organizasyonları ile ilgili yeni kontrol listesi, borsaların piyasaya yeni kripto ürünleri getirmesi konusunda düzenleyicilere yardımcı olmayı amaçlamaktadır denildi.

Nasdaq sözleşmelerinin, bitcoin’in “sayısız” borsadaki spot fiyatına dayanacağı ve New York merkezli yatırım yönetimi şirketi VanEck tarafından derleneceği aktarılıyor.

Nasdaq, ilk defa geçtiğimiz yılın Kasım ayında bitcoin vadeli ürünler sunmaya hazırlandığını açıklamıştı.

İlk bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri neredeyse bir yıl önce piyasaları vurmuştu. CBOE ve CME Group’un teklifleri sonrası, bitcoin fiyatları Aralık ayında 20.000 $ seviyesine kadar yükselmişti.

Daha yakın zamanlarda, Kıtalararası Değişim (ICE) Bakkt adı verilen yeni bir değişim yoluyla fiziksel olarak teslim edilen bir bitcoin vadeli ürününü piyasaya sürüleceğini açıkladı. Şirket, söz konusu ürünlerin lansmanının,şirketteki “ilgi hacmi” ve “tüm parçaları yerine koymak için gereken işler” nedeniyle daha önce 2018 Aralık ayında olacağının açıklanmasına rağmen, daha ileri bir tarih olan Ocak 2019’a ertelendiğini bildirmişti .

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz