single-image

Bitcoin ‘Kara Kutu’dur, Bu Yüzden Yatırım Yapmayacağım

Tanınmış yatırımcı Gary Shilling , Bitcoin’in kara bir kutu olduğuna inanıyor . Ve ondan uzak durmayı tercih ediyor.

Business Insider’a konuşan Amerikan finansal analisti, kripto para biriminin yatırım yapamayacak kadar kapalı ve karmaşık olduğunu söyledi ve tam olarak anlamadığı hiçbir şeye yatırım yapmam dedi. Shilling, Bitcoin’in ekonomik modeli hakkında bilgi edinmeye çalışırken, en sonunda yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun tanımlanamayacağı için “şeffaf olmadığını” vurguladı.

“Çok şeffaf olmayan şeylerden çok şüphe ederim” dedi. “Eğer anlayamıyorsam, yatırım yapmak istemem”

Eleştiri, Bitcoin’in 2018’deki en depresif piyasa performansından birini sergilemesinden sonra geldi . Kripto para birimi zirve noktasını 2017 yılının dördüncü çeyreğinde 20.000 ABD Doları olarak göstermiştir , ancak daha sonra % 80’den daha fazla düşerek düzeltmiştir. Şu sıralar 3,550 ABD Doları ile 4,000 ABD Doları arasında değişen bir aralık içinde işlem görüyor.

Shilling , Bitcoin’in fiyat performansını South Sea Bubble ile karşılaştırdı . 1700’lerin başlarında gerçekleşen borsa olayı, İngiltere merkezli South Sea Company’nin hisse senetlerini, çökmeden ve en sonunda tamamen değersiz hale gelmeden önce söylentilere, yanlış iddialara ve spekülasyonlara dayanarak çılgınca alkışlamışlardı. Shilling’e göre, Bitcoin aynı olay akışını takip ediyor tahminler ve değeri sıfıra kadar düşürebilecek bir çöküş yaşayabilir.

Yatırımcı, bir zamanlar Amazon ve Google hisse senetlerine düşkün olan ünlü yatırım kralı Warren Buffet gibi Bitcoin’i anlamadığını itiraf etti . Daha sonra önde gelen teknoloji firmalarının ikisi hakkındaki tahminlerinin yanlış olduğunu kabul etti ve ekledi çünkü o zamanlar onları anlayamadım.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz