single-image

Bitcoin ETF’leri Sonunda SEC Onayı Alabilir

Bitcoin artık “gerçek” borsa yatırım fonları olmak istiyor. Bu eylül ayının başlarında VanEck SolidX Bitcoin Trust, gönülsüz hayran kitlesine başladı, çünkü düzenleyici kurumlarla yapılan olağanüstü ETF uygulamasına rağmen , popüler kripto para birimine yatırım yapan güven hala ortalama bir yatırımcının satın alabileceği ve satabileceği bir halka açık ETF değildir. Şu an itibariyle, sadece aracılar, hedge fonlar ve kurumlar birbirleriyle hisseleri satın alabilir ve özel olarak ticaret yapabilir.

VanEck’in ve diğer Bitcoin ETF uygulamaları ile ilgili olarak, Amerikan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Jay Clayton kısa süre önce, hala “ yapılması gereken işler ” olduğunu belirtti. Clayton, bu tür uygulamaları uzun süredir sürdüren kaygılara işaret etti – Bitcoin’in kendisinin düzenlemesiz borsalarda işlem yaptığı konusunda endişelere dikkat çekti. ve fiyat manipülasyonuna tabi olabilir.

Bir Bitcoin ETF’si için SEC ile yapılan savaş Temmuz 2013’de, Winklevoss ikizleri Cameron ve Tyler’ın Winklevoss Bitcoin Güvenini başlatmak için başvurduğu zaman başladı . Yıllarca süren yasal tartışmaların ardından SEC , Temmuz 2018’de ikinci başvurusunu reddetti .

Şimdi, VanEck’in uygulaması ve SEC onayına sahip iki ersatz ETF’si var: Bitwise Bitcoin ETF Trust ve Wilshire Phoenix’in ABD Bitcoin ve Treasury Investment Trust . SEC, bu ETF’lerin kararını erteledi, ancak şimdi 13 Ekim’de Bitwise ve 18 Ekim’de VanEck için son bir karar tarihi var.

Bitwise Asset Management’ın küresel araştırma sorumlusu Matt Hougan, düzenleyicilerin kaygılarını gidermek için yakın zamanda çok şey değiştiğini söyledi: “Bitcoin piyasaları tarihsel olarak düzenlenmedi ve geleneksel piyasa gözetimi teknolojisine sahip değildi. Ancak, 2018 Ocak’ında, New York Finansal Hizmetler Departmanı, Bitcoin borsalarının gözetleme teknolojisine sahip olma gereksinimi duyduğunu ve şu anda 10 büyük borcundan altısının Nasdaq ve NYSE borsalarıyla aynı teknolojiye sahip olma şartı getirdiğini belirtti. Dolayısıyla, ulusal menkul kıymetler düzenlemesi ile aynı olmasa da, bunlar önemli piyasa gözetimi ve denetimi ile devlet tarafından düzenlenen borsalardır. ”

Hougan, Bitcoin’in işlem hacminin de günde 1 milyar dolara yükseldiğini ve oyuncuların fiyatları manipüle etmesini zorlaştırdığını belirtti. Yine de bazı uzmanların hala ETF onayının yakın olduğu konusunda şüpheleri var. Susquehanna International Group ETF Grubu’nun eşbaşkanı Bart Smith, “SEC, endişelerinin Bitcoin ETF ile ilgili endişeleri konusunda çok açıktı” diyor. “Bitcoin, ETF ve piyasa yapıcı topluluklar bu kaygıları gidermek için çok çalıştılar ve bugüne kadar orada bulunmadık.” Susquehanna büyük bir ETF ve Bitcoin tüccarı.

ETF’ler onaylanmış olsa bile, alımlarının ne olacağını söylemek zor. Hedef yatırımcıları, müşterilerin emeklilik portföylerini kripto para birimine kolayca tahsis edemeyen finansal danışmanlardır. Yine de danışmanlar Bitcoin konusunda bir yatırım olarak belirsiz görünmektedir. Bir Barron’un e-posta patlama mülakatı talebi, Ulusal Kişisel Finansal Danışmanlar Birliği’ndeki danışman ağına çoğunlukla düşmanca yanıtlar ve birkaç olumlu yanıt aldı.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz