single-image

Bitcoin Aniden Yükseldi Peki Sebep Nedir

Sadece birkaç gün önce bitcoin başına 1.000 dolar kaybederek 7.000 dolar seviyesine gerilemiş olan BTC, dün akşam saatlerinde başlayarak aniden toparlandı.

Lüksemburg merkezli borsa Bitstamp’ın son fiyatlarına göre, bitcoin fiyatı Perşembe günü neredeyse 7.000 dolar seviyesine düştükten sonra bitcoin yükselişe geçti 9.000 doların üzerine sıçradı.

Aynı anda diğer önde gelen kripto para birimleri Ethereum, litecoin, Ripple’s XRP ve bitcoin nakit % 7 ile % 23 arasında yükseldi ve bu da birleşik kripto para piyasasının değerine milyarlarca dolar katkıda bulundu.

Birçok bitcoin ve kriptopara piyasa analisti, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ülkenin bitcoin yükselişinin arkasındaki nedeni olarak belirterek bitcoin blockchain teknolojisinin “fırsatını değerlendirmesi” gerektiğini belirtten açıklamaları oldu. Çin, 2017’de bitcoin ve kriptopara borsalarını yasakladı ve bazıları Xi’nin bu yorumunu ülkenin bitcoin ve kripto kısıtlamalarını kolaylaştırabileceğinin bir işareti olarak yorumladılar.

“Biz çekirdek teknolojilerinin bağımsız yenilik için önemli bir atılım olarak blockchain almalıdır,” Xi Pekin’de Merkez Komitesi Siyasi Bürosunun 18 toplu çalışma toplantısında söyledi.

“Ana yönü açıklığa kavuşturmalı, yatırımları artırmalı, birkaç temel çekirdek teknolojiye odaklanmalı ve blockchain teknolojisi ve endüstriyel inovasyonun gelişimini hızlandırmalıyız.”

Bununla birlikte, Xi’nin sadece blok zincir teknolojisine atıfta bulunmakta, bitcoin ve kripto para birimleri değil, bitcoin yükselmesinin arkasındaki itici güç olmayabilir.

Bitcoin’in bu haftanın başındaki ani düşüşünün ardından, bitcoin ve kripto yatırımcıları pazarın en kötüsü olmadığından korkuyorlardı daha kötü senaryolar konuşulmaktaydı.

Facebook başkanı Mark Zuckerberg, ABD senatörleri tarafından libra olarak adlandırılan bir bitcoin rakibi planlarından geri adım atması ve ardından kripto yatırımcıları, bitcoin ve diğer dijital belirteçler üzerinde küresel bir çöküş yaşanabileceği konusunda endişeleniyorlar.

Bu duyarlılık düşüşü, yatırımcıların bitcoin fiyatlarına karşı oynadıklarını ve daha düşük olacağını öngördüğü anlamına geliyordu.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz