single-image

Bitcoin, ABD Yönetiminin Çin Ürünlerine Uygulanacak Tarifelerin Gecikeceği Açıklaması Sonrası 11.000 Dolar’ın Altına Geriledi.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı en çok tercih edilen kripto pazarında lider kripto para birimi olan Bitcoin sürpriz olmuş gibi görünüyor. Çin’den ithal edilen bazı mallara tarife uygulaması gecikecektir açıklaması ardından Bitcoin fiyatının 11.000 ABD Dolarının altına geriledi ,

Bitcoin şu anda 10,950 Dolar olarak fiyatlandırılmış ve son 24 saat içinde % 4,87 oranında değer kaybetti. CoinMarketCap’in 13 Ağustos 2019’da yani bugün Bitcoin 11.399 dolarda açıldığını gösteriyor ilerleyen saatlerde Bitcoin 10.900 $ ‘a düştü ve daha da düşebilecek gibi görünüyor.

Ayrıca, Bitcoin’in 10,800 Dolar seviyesinde işlem gördüğü son işlemin 4 Ağustos 2019’da gerçekleştiğini de belirtmekte fayda var. 6 Ağustos 2019’a gelindiğinde, sanal varlık 9 Ağustos ve Ağustos’a kadar kademeli olarak düşüş göstermeden önce 12,200 Dolar seviyesine yükselmişti.

Öte yandan, Bitcoin’in en son düşüşü, birkaç hafta önce dalgalanmasına neden olan aynı haber tarafından tetiklendi. 1 Ağustos 2019’da Donald Trump , Çin’den ithal edilen mallara 300 milyar dolar değerinde % 10’luk bir tarife uygulanacağını söyledi . Bu mallar üzerindeki tarife 1 Eylül olarak belirlendi ve bazı analistler % 25’e çıkabileceğini söylediler.

ABD Başkanı Donald Trump’a göre 13 Ağustos 2019’daki bir tweet’te Çin, ülkenin tarım sektörüne büyük yatırım yapma sözü vermişti. Ancak, ülkenin tarife tetiklemiş olabilecek tarımsal ürününü satın alma sözünü tutamadı.

Bugün ABD Ticaret Temsilciliği’nden yapılan açıklamada bazı seçilmiş malların tarifeden etkilenmeyeceği yönünde bir haber daha çıktı. Bu ürünlerden bazıları cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar ve video oyun konsolları gibi teknoloji araçlarını içerir. Bununla birlikte, bazı malların 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren % 10’luk tarife ile etkilenmeye devam edeceğini belirtmekte fayda var.

“Bazı ürünler sağlık, güvenlik, ulusal güvenlik ve diğer faktörlere bağlı olarak tarife listesinden çıkarılıyor ve yüzde 10’luk ek tarife ile karşı karşıya kalmayacak” dendi.

Bitcoin fiyatı % 4’ün üzerinde bir düşüş gösteren ABD S&P hisse senedi endeksi yükseldi. Bitcoin ile S&P 500 arasında ters bir korelasyon olduğu ve bu nedenle, Bitcoin her yükseldiğinde, hisse senetleri düşerken ve tersi durumdan dolayı ters bir ilişki yoktur . Örneğin, S&P 500 % 1.84, Dow Jones Industrial Average neredeyse % 2 arttı.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz