single-image

Bilgisayar Korsanları 5,7 Milyon Dolar Değerinde Kripto Çaldı

Adı geçen olay 14 mart tarihinde gerçekleşti. Kripto paralar WHALE, RARE ve PICA, korsanların hedefindeydi ve yaklaşık 5,7 milyon dolar değerinde kripto para çalmasının resmen fiyatları çöktü.
Sosyal bir kripto platformu olan Roll, bilgisayar korsanlarının çok sayıda kripto para birimi belirtecini çalıp tasfiye etmesinden sonra dün yani Pazartesi günü bir güvenlik ihlali gerçekleştiğini doğruladı. Saldırganlar yaklaşık 5,7 milyon dolar değerinde kripto para birimi çaldı.

Roll tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, 14 Mart’ta şirketin sıcak cüzdanlarının özel anahtarları ele geçirildi ve bunun sonucunda bilgisayar korsanları platformdan farklı kripto para birilerinden çaldı. Saldırıya uğrayanlar arasında WHALE, RARE ve PICA bulunmaktadır. Haberlerin ardından kriptoların fiyatları % 90 kadar düştü.

Roll’un sıcak cüzdanında bir güvenlik açığı meydana geldi ve sonuç olarak, saldırganlar bu cüzdandaki tüm kriptoları çalabildi ve bunları ETH için Uniswap’ta satabildi. Roll yaptığı açıklamada “bu durumu altyapı sağlayıcımız ve kanun uygulayıcımızla araştırıyoruz ”dedi.

Yaşanan bu hack olayının ardından Roll, şirketin saldırıda para kaybedenleri desteklemek için 500.000 dolar’lık bir kripto para birimi fonu başlatıldığı belirtildi. Ancak Roll’un geri ödeme duyurusu,% 100 geri ödeme bekleyen kullanıcılardan büyük eleştiri aldı. Şirket, Roll cüzdanından tüm para çekme işlemlerini devre dışı bıraktı ve bu güvenlik olayının üçüncü taraflarca denetlendiğini duyurdu.
“Bunun ne kadar yıkıcı olduğunu kelimelere dökmek zor ve olanlar için gerçekten üzgünüz. Bunun bir daha asla gerçekleşmemesini sağlamak için önümüzdeki günlerde güvenlik altyapımızın üçüncü taraf denetimini yapacağız. Ayrıca, anahtarın nasıl ele geçirildiğini anlamak için bir adli soruşturma yürütülecektir ” açıklaması yapıldı.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz