single-image

ABD Düzenleyicilerinden Tam Destek Almadıkça Libra Piyasaya Sürülmeyecek

Facebook’un kripto para birimi projesi Libra başlatması Libra, Mark Zuckerberg’in ABD dolarına meydan okuyacak küresel bir kripto para birimi kurma planları konusunda ciddi endişelere yol açtı. Bu konuda, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg Libra hakkında Finansal Hizmetler Komitesi tarafından düzenlenen bir duruşmada ifade verdi .

ABD Kongre Üyesi Patrick McHenry’nin Çin’in üstel inovasyonuna ve Facebook’un İsviçre’de Libra konusundaki tercihine ilişkin endişelerini dile getiren Zuckerberg, Libra Derneği’nin Facebook’tan bağımsız olduğunu belirtti.

“Uluslararası düzenleyicilerin söylediklerinden bağımsız olarak ABD düzenleyicilerinden tam destek almadıkça, bunun bir ürünü ya da bir parçası olan Libra’yı piyasaya sürmeyeceğiz.”

Facebook CEO’su ayrıca, Libra projesini yaratmanın ardındaki amacın kısmen uluslararası oyuncuların ödeme platformu oluşturma konusundaki artan rekabetinden ve kısmen de ABD mali altyapısını modası geçmiş olarak gördüğünden dolayı net olduğunu açıkladı. Zuckerberg’e göre, Libra finansal sistem için modern bir altyapının yeniden düşünülmesine yardımcı olacak. Kongre üyesi McHenry, WeChat Pay’in Çin’deki rekabeti göstererek, “Neden bu düzeye çıkarmak için Alipay’ın bir Facebook versiyonunu yapmıyorsun?” diye ekledi.

Zuckerberg, Çin’deki ödeme şirketlerinin geleneksel ABD sistemlerinden daha yeni bir altyapı üzerine kurulduğunu belirtti. Ayrıca, Libra Derneği’nin lansmanından hemen sonra, Çin’in önümüzdeki birkaç ay içinde Dijital RMB’yi başlatmak için Alibaba ve WeChat gibi özel şirketlerle ortaklık yaptığını vurguladı.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz