single-image

Twitter CEO’su Afrika’nın Bitcoin’in Geleceği Olduğuna Dair Bir Açıklama Yaptı

Dorsey her zaman kripto para birimlerini desteklemiştir, ancak Libra coini hazırlayan Zuckerberg’den farklı olarak bir Bitcoin rakibi yada benzeri yaratmada hiçbir zaman yer almayacağını açıkça belirtti. inandığı şey Bitcoin’in internetin yerel para birimi olacağı .

Ancak Twitter CEO’su, Afrika’nın Bitcoin’in geleceği olduğuna dair yeni bir açıklama yaptı ve ifadesi gerçeklerden uzak değil. Birçok araştırma, kripto talebinin, bankacılık altyapısının yetersiz olduğu az gelişmiş bölgelerde daha fazla olduğu yönünde bir eğilim göstermiştir. Ayrıca, Bitcoin’in ekonomik dengesizliği olan ülkelerde ilk dünya ülkelerinden daha faydalı olduğunu açıkça gösteren birkaç örnek olmuştur.

Dorsey, Afrika’da yatmakta olan potansiyelden oldukça etkilendi ve Nijerya ve Etiyopya gibi birkaç Afrika ülkesini ziyaret ediyordu. Teknoloji geliştiricileri, kripto bloklu zincirleme girişimciler ve bölgedeki diğer pek çok profesyonel ile sürekli olarak resimler yayınladı ve Afrika’nın Bitcoin’in geleceği olduğunu belirtti. Son zamanlarda yapılan bir tweette, 2020’de kıtada herhangi bir ülke belirtmeden 3-6 ay kalacağını bildirdi.

Afrika, sosyoekonomik olarak dünyanın en dengesiz bölgelerinden biridir. Bölgedeki bazı ülkeler aşırı enflasyonla karşı karşıya kalıyor ve bu da halk için ciddi bir servet kaybına neden oldu. Benzer bir durum, ABD’nin yaptırım uyguladığı sıkıntılı ulus olan Venezuela’da da yaşanıyor. Ancak, aşırı enflasyon ülkeyi yakaladığında, birçok kişi Bitcoin’i kullanmaya başladı, bu da servetlerini güvence altına almalarına ve zenginleştirmelerine yardımcı oldu ve yaptırımları atladı. Ucuz elektriğe erişimi olan birçok kişi Bitcoin madenciliğini üstlendi ve günlük ekmeğini sabit fiyatlarla kazanmayı başardı. Benzer bir model Afrika’da da uyarlanabilir ve bu da Bitcoin’i insanlar için çok ihtiyaç duyulan bir çözüm haline getirir.

Öyleyse, banka dışı nüfusu ana akıma getirme kapsamı var. Afrika halkının çoğunluğu zorlu bir bankacılık yapısının eksikliği ile karşı karşıya ve Bitcoin buna bir cevap. Tüccar ödemeleri ve bir yerden diğerine para transferi, yabancı ülkelerde yaşayan ve sık sık eve para gönderen Afrikalılar için birçok sorunu kolaylaştırabilir.

Altyapı açısından bölge, Güney Afrika ve Nijerya’nın öncülük ettiği bir teknoloji patlamasına tanık oluyor. Kıtadaki mevcut 618 teknoloji merkezi sayısı, fintech sektöründeki potansiyel büyüme ile ilgili hacimlerden bahseden 2018’den itibaren% 40’lık bir çarpma oranının üzerindedir. Son ziyaretinde Dorsey, Gana, Etiyopya ve Nijerya’da çeşitli kripto-blok zinciri girişimcileriyle tanıştı ve kıtadaki yerelleşmiş ekonominin büyümesi konusunda oldukça olumlu görünüyordu.

Aynı şekilde, Binance ve TRON gibi pek çok önde gelen şirket de bölgede dönüşüm yolunda adım atıyor. Başlıca teknoloji lideri IBM’in de, bu yılın başlarında, Afrika’da sahte tıbbın kötülüğüyle başa çıkmak için blok zinciri bazlı çözümler geliştirdiği bildirildi , bu da ademi merkeziyetçiliğin giderek yaygınlaştığını gösteriyor. Tüm bunlar Bitcoin’in hızlı bir büyüme ve genişleme sağlayacak güçlü bir altyapıya sahip olacağını gösteriyor.

İnternet için Yerel Para Birimi Olarak Bitcoin
Jack Dorsey, Bitcoin’i internetin yerel para birimi yapmanın güçlü yanlarından biridir ve çeşitli vesilelerle yaptığı açıklamayı yinelemiştir. Apeks kriptosunun yeteri kadar yetenekli olup olmadığı hala cevaplanmamış bir sorudur, ancak umudu canlı tutmak için birçok olumlu söz vardır.

Bitcoin İnternet için yerel bir para birimi olursa, işlemlerin çoğu BTC ile gerçekleşecek ve bu yalnızca sahtekarlık riskini artıracaktır. İkincisi, Bitcoin kararlı değil; en azından son 24 aydır olmadı. Aralık 2017’de yaklaşık 19.500 dolar olmaktan, Şubat 2019’da 3.500 dolar’a düşmek, ardından Temmuz ayında 13.500 dolar’a çıkmak ve şu anda 7.300 dolar civarında olmak, destekçileri ne söylerse söylesin istikrarlı bir şey değil.

Peki Bitcoin internetin yerel para birimi olabilir mi? Şu anda değil, ancak öngörülebilecek bir gelecekte.

Bitcoin, Afrika ve İnternet gibi Gelişmekte Olan Pazarlara Hazır mı?
İşleri netleştirmek için, Bitcoin tamamen hazır görünmüyor, ancak kesinlikle çoğu kişinin beklediğinden daha erken hazır olacak. Yakın tarihli bir röportajda Dorsey,

“Gerçekten önemli olduğunu düşündüğüm boyutlar arasında [Bitcoin] ‘e meydan okuyacak başka bir para birimi görmedim. İlk olarak, inanılmaz bir marka olduğunu düşünüyorum. Düşündüğüm diğer şey muhtemelen onu en güçlü aday yapıyor. Bunun arkasındaki ilkelerin çok saf olması. Bunun yaratılması çok saftı ve başka herhangi bir gündemden ziyade kamu malına odaklandı. Deflasyonist olması, harcama yapmak yerine tasarrufları teşvik etmek anlamına geldiğini düşünüyorum. Bence dünya ve tüketmeyi nasıl düşündüğümüz için net bir pozitif.

Şu an 10 yaşında, bu nedenle, güvenlik tehditlerinden, hükümetlere, çatallara, madencilerden gündemlere, çılgınca ulus devletlere kadar her boyutta test edildi ve tüm bu tehdit ve zorluklara karşı dayanıklı oldu. Ve esneklik çok değerlidir. Buna meydan okuyabilecek yeni bir kripto para birimi olabilir, ancak bu testlere ve bu zorlukların içine yerleştirilmiş olan hafızaya sahip değil. ”

Tüm kıta tarafından benimsenebilecek herhangi bir kripto ve İnternet topluluğunun tamamı Bitcoin olması gerektiği ve bunun başka yolu olmadığı oldukça açıktır. Kripto endüstrisinin birçok etkili insanı, tekrar tekrar Bitcoin dışındaki herhangi bir kripto paraya yatırım yapmanın aptallık olduğunu belirtmiştir. Bazıları Bitcoin’in gerçek bir değer deposu olabileceğini, hatta diğer belirteçlerin yalnızca fayda için olacağını söyledi. Bu, Bitcoin için Afrika’da büyük bir başarı hikayesi olabilir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz