single-image

Ethereum Hard Fork Günler Kaldı Peki Ağ İstanbul Yükseltmesine Hazır mı?

2Bildiğiniz gibi uzun zamandır beklenen İstanbul sert çatalı neredeyse başlamak üzere. Bu, İstanbul’un aktivasyonunun en az üç kez ertelendiği gecikmelerden sonra geliyor.

Bu gecikmelerin yanı sıra, kripto-para birimini ethereum fiyatları da büyük düşüşler yaşadı. Son aylarda ETH kısa vadeli yükselişler yaşadı , ancak genel eğilim aşağı yönlü devam ediyor. Geçtiğimiz Ekim ayında 220 Dolar’dan yüksek seviyelerden şu anda 148 Dolar a seviyesinde işlem görmektedir.

Önümüzdeki üç gün içinde, ethereum blockchain İstanbul sert çatalına başlamaya ayarlandı. Bu güncelleme blok zincirinde büyük değişiklikler getirecektir. Bakıldığında, düğümlerin çoğunluğu henüz hazır değil.

Ethereum ağındaki sistem güncellemeleri Hard fork olarak kabul edilir. Hard Fork zamanı geldiğinde, katılımcılar kararlaştırılan tüm güncellemeleri içeren çatala geçmeyi kabul eder ve geçerler.

İstanbul bu yıl Ethereum Ağında yapılan ikinci Hard Fork olacak ve ana ağda 7 Aralık Cumartesi günü 9,069.000 bloğunda etkinleştirilecek. Ölçeklenebilirliği, güvenliği, birlikte çalışabilirliği ve genel işlevselliği geliştirmek üzere tasarlanmıştır.

Söz konusu değişikliklere söz veren İstanbul’un sert çatalına rağmen, düğümlerin yaklaşık %60’ı henüz çatal için hazır değil. Tam olarak Geth müşteri düğümlerinin % 60’ı ve Parity düğümlerinin % 55’i henüz yükselmedi ve zaman geçiyor. Toplamda, tüm düğümlerin % 58,7’si sistem güncellemesi için hazır değil.

Bir sistem güncellemesinden önce, tüm düğümlerin çakışmadan kaçınmak için uyum içinde olmaları gerekir. Bununla birlikte, ethereum ağındaki tüm işletmeler ve madenciler güncelleme öncesinde hazır olduklarında, İstanbul Hard fork devam edecektir.

Yapılacak olan bu güncellemenin ethereum blockchain işlevselliğini iyileştirmesi bekleniyor. Ethereum topluluğundaki takipçiler kötü giden (ETH) fiyatlarını hareketlendirmesini bekliyor. Lider altcoin Ethereum 2019 yüksek seviyesi olan 350 Dolar’a göre % 58.28 değer kaybetmiş durumda . Tüm piyasada olduğu gibi Ethereum fiyat hareketleri çoğunlukla Bitcoin’e bağlı ve bu nedenle, makul bir iyileşme beklemek için Bitcoin fiyatının düşmemesini ummak gerekir.

Bununla birlikte, ETH TokenAnalyst verilerine göre daha fazla yatırımcı Ethereum!a geliyor . Son yedi gün içinde, 102.6 milyon çıkıştan 115.7 milyon daha fazla giriş gerçekleşti ve bu durum yatırımcıların güvendiklerini gösteriyor. Ayrıca, ethereum ağı sürekli bir DeFi uygulamalarında da büyümektedir .

İşte tüm bu sepeplerden dolayı Ethereum (ETH) fiyatları bir süre daha yatay kalsa bile İstanbul, güncellemenin hız, ölçeklenebilirlik ve maliyetler üzerindeki iyileştirmelerinden dolayı kesinlikle uzun vadeli olumlu bir etkiye sahip olacağını ön görebiliriz.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz