single-image

Ruslar 8,6 Milyar Dolar’lık Bitcoin Aldı

Rus ekonomist Vladislav Ginko, başka bir cesur iddia ile ortaya çıktı. Bu kez, Rusya’daki bazı şirketlerin ve varlıklı bireylerin 1,8 milyon bitcoin (yaklaşık 8,6 milyar dolar) aldıklarını öne sürdü.

OFAC YAPTIRIMLARI RUSYA’YI BITCOIN’E İTECEK
Rus şirketleri ve varlıklı Ruslar tarafından 1,8 milyon BTC satın alındı. Rusya devletinin doğrudan bir katılımı yoktur, ancak bitcoin alanlardan bazıları, artan ABD yaptırımlarının her zamanki gibi uluslararası işlemleri yapmayı imkansız hale getireceğini öngörüyor, bu nedenle ABD yaptırımlarını aşmanın bir yolu olarak bitcoin satın alıyorlar.

Ginko’ya göre, Rusya’nın Bitcoin’e olan hareketi, ABD Hazine Bakanlığı Dış Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından yaptırımların uygulanmasından kaynaklanıyor. Kremlin ekonomisti, Rus oligarşlerinin, OFAC’ın Rus petrol şirketleri tarafından ABD dolarının kullanımını yasakladığında bile petrol ve doğal gaz anlaşmalarını sürdürmek için BTC’yi stokladıklarını söylüyor.

Rusya’nın alımlarının bitcoin fiyatına doğrudan bir etkisi yoktur, ancak orta vadede bitcoin’i artırmada rol oynamaya başlar. Rusya’nın şirketleri ve çalışanları, özellikle OFAC listesine girme riski altında bulunanlar, resmi olarak hala bazı ABD vatandaşlarına ait olduklarında dijital cüzdan satın alarak dolaylı olarak bitcoin satın almaktadır.

Ginko, BTC’ye Rus katılımı konusunda cesurca iddialarda ilk defa bulunmuyor. Yılın başlarında Ginko , Bitcoin’e 10 milyar dolarlık yatırım yapmak isteyen Kremlin yorumunda oldukça karışıklık yarattı.

Ginko’nun daha önceki açıklamalarının ardından birçok uzman ifadeleri gülünç buldular ve tepki gösterdiler. Bildirildiği üzere, bir üst düzey hükümet yetkilisi, hükümetin bitcoin satın almasının “önümüzdeki 30 yıl içinde pek mümkün olmadığını” söyleyerek söylentileri reddetti.

Bu sefer, Rusya Devlet Başkanlığı Ulusal Ekonomi ve Kamu Yönetimi Akademisi’nin (RANEPA) bir üyesi olan Ginko, hükümetin BTC yatırımlarında yer almadığını açıkladı.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz