single-image

Kripto Dostu Para Ödeme Sistemi Revolut AB Bankacılık Lisansına Hak Kazandı

Kripto ticareti sunan bir mobil finans uygulamasının sağlayıcısı olan Revolut, Avrupa Merkez Bankası’ndan bir bankacılık lisansı almaya hak kazandı.

Şirket Perşembe günü yaptığı açıklamada, yeni lisansın nihai olarak gelecek finansmanı Revolut Bank aracılığıyla tüm işlemleri tek bir yerden yönetecek bir hesap sunmasına izin vereceğini duyurdu.

Ancak bu vizyon biraz zaman alacak. Firma, ilk olarak teklif edeceği özellikleri inşa etmeyi ve test etmeyi planlıyor, ayrıca önümüzdeki aylarda tüm bu konularda düzenleyici kurumlarla çalışılması gerektiğini söyledi. Yeni lisansın sağladığı tüm hizmetler önümüzdeki yıl ilk olarak 2019’da  Litvanya’da ve daha sonra  diğer Avrupa pazarlarına açılacak.

kripto dostu mobil ödeme sistemi avrupa birliği merkez bankasından bankacılık lisansını kazandıHer şey yolunda giderse, banka tam cari hesaplar,  krediler, kişisel krediler, doğrudan borçlar, şirket içi ödeme işlemcisi ve diğer geleneksel bankacılık hizmetlerini başlatmayı planlıyor. Şirket, bankanın piyasaya açılmasının ardından 100.000 € ‘ya kadar olan (yaklaşık 113.000 $) cari hesap mevduatının Avrupa Mevduat Sigorta Programı kapsamında da korunacağını söyledi.

2015 yılında kurulan Revolut, geçtiğimiz yılın Temmuz ayında bir B Serisi finansman turunda 66 milyon dolar arttıktan sonra Bitcoin ticaret servisi başlattı.

Daha sonra Aralık ayında ve bu yılın Mayıs ayında Ripple (XRP) ve bitcoin cash (BCH) ile litecoin (LTC) ve Ethereum (ETH) için destek vermeye başladı. Firma şimdi toplam 5 kripto ve 25 para birimini destekliyor.

Revolut, yatırımcıları arasında Index Ventures ,Balderton Capital ve Ribbit Capital gibi önemli isimler yer almaktadır.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz