single-image

Yeni Başlayanlar İçin Stablecoins

Bir Stablecoin , değeri başka bir varlık tarafından birbirine bağlanmış veya desteklenmiş olan bir şifreleme tipidir. Stablecoins, kriptoların işlemsel avantajlarına sahip olacak şekilde tasarlandı, ancak daha geleneksel varlıkların kararlılığıyla değerlerini koruyabiliyor.
Bazı sabit paralar, dolar gibi fiili para birimleri veya altın külçesi gibi emtialara bağlanır. Başka bir stabilcoin tipi, başka bir şifreleme para biriminin desteklediği veya algoritmalara dayalı bir otomatik düzeltme sistemi olarak var olmaktadır.

Bu yüzden bu tür stabilcoinler üç kategoriye ayrılabilir

1. Merkezi IOU Stablecoins
Merkezi IOU stabilcoinler, en direkt stabilcoin formudur. Bunlar fiat para birimleri veya ABD Doları veya diğer yaygın para birimleri gibi değerli metallerin gerçek değerine bağlıdır. Merkezileştirilmiş IOU stablecoins, değerlerini başka bir varlığın değerini temsil ederek elde eder.

Topluluk, bu tür stabilcoin miktarını oldukça merkezileştirilmiş olduğu için onaylamamakta, veren tarafın güvenine ihtiyaç duymakta ve yoğun düzenlemelere uymak zorunda kalmaktadır. Fiat stablecoin’e bağlı banka hesabına yatırılırken, ağ yeni paralar verir. Ve stabilcoinleri tasfiye ettiğinizde, bu paralar ağ tarafından yakılır ve ödemeyi alırsınız.

– TrueUSD
TrueUSD ( TUSD ) en bilinen merkezi IOU stabilcoinlerinden biridir. Belirteç, geleneksel varlık belirleme konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan TrustToken tarafından piyasaya sürüldü.

TrueUSD sistemi, banka hesaplarında Amerikan Doları tutan birkaç güven şirketine sahiptir. Bu sistem, sadece bir bankacılık ortağının teminatı elinde tuttuğu Tether’den farklıdır . Ayrıca TrueUSD, her gün banka hesaplarının içeriğini yayınlayarak ve aylık olarak denetlenerek destek fonlarının kaynağını şeffaf hale getirmektedir.

TrustToken, şu ana kadar 21.7 Milyon Dolar kazanmayı başardı ve bunların çoğu, Haziran 2018’de sonuçlanan 20 milyon dolarlık İlk Para Teklifi’nde (ICO) toplandı. ICO katılımcıları arasında Andreessen Horowitz (lider), DHVC, BlockTower Capital, 8 Ondalık Sermaye, Vakıf yer aldı. Sermaye, ZhenFund ve diğerleri.

– Gemini Dolar ve Paxos Standart Simgesi
Gemini Doları , Gemini Exchange tarafından oluşturulan (GUSD), ve Paxos Standart Token Paxos tarafından başlatılan (PAX), ayrıca iki merkezi borç senedi stablecoins vardır. Her iki stabilcoin, New York Finansal Hizmetler Departmanından (NYDFS) onay aldıktan sonra, Eylül 2018’in başında piyasaya sürüldü.

Her iki simge de ERC-20 protokolünü temel almaktadır ve ABD’de bulunan FDIC sigortalı bankalarında tutulan ABD doları ile bire bir oranla teminatlandırılmıştır.

Gemini ve Paxos, BitLicenses’larını Ekim 2015 ve Mayıs 2015’te aldı. Yönetmeliklere uygun oldukları için, yasadışı faaliyetlerde kullanılan herhangi bir GUSD veya PAX sabit para, bir kanun uygulayıcı kurum tarafından el konulabilir veya ceza uygulamasına tabidir.

– Digix Altın
Digix Gold (DGX), fiat para birimini teminat olarak kullanmak yerine altın kullandığı bir başka merkezi IOU istikrarlı projedir. Her DGX jetonu bir gram altın değerine bağlıdır.

Digix, Ethereum blockchain üzerindeki sahipliği doğrulayan bir Asset Proof (PoA) fikir birliği mekanizması kullanıyor. Teminat olarak kullanılan altın, şirket tarafından Singapur’da bulunan ve gözetim altındaki bir kasada bulunan The Safe House’da saklanır. The Safe House 30 ton altın depolama kapasitesine sahip, ancak Digix daha fazla bölgeden daha fazla altın deposuyla işbirliği yapmak istiyor.

2. Kripto-Collateralize Stablecoins
Kripto-kollateralize edilmiş stabilcoinler, Ethereum veya diğer jetonlar veya madeni paralar gibi diğer kripto varlıkları tarafından desteklenir .

– Dai
MakerDAO, kripto-teminatlandırma mekanizmasını ve Dai stablecoin’i kullanan bilinen bir projedir. MakerDAO iki paralı bir model uyguladı: Makercoin (MKR) ve Dai (DAI).

Makercoin , Maker Platform üzerinde bir yönetim belirteci olarak kullanılırken, Dai , Ether’i teminatlı bir borç pozisyonunda veya CDP’de kilitleyen stabilcoin’dir.

– Havven
Havven , kripto ile teminatlandırılan bir başka stabilcoindir. MakerDAO’da olduğu gibi, Havven’in platformunda iki jeton var: Nominler (nUSD) ve Havven (HAV).

Nomin, fiyatını sabitlemek için değişken bir tedarik sunarken, Havven’in sistem için teminat görevi gören istikrarlı bir arzı vardır. Havven’in değeri öngörülen sistemin ücretlerine göre belirlenir. Havven sahipleri akıllı bir sözleşmede kilitleme fonlarından temettü alma hakkına sahiptir .

Nominlerin stabilliği Havvens’in değerine dayanmakta ve Havvens tarafından teminatlandırılmaktadır.

3. Teminatlandırılmamış Stablecoinler
Teminatlandırılmamış Stablecoins, seigniorage hisseleri adı verilen bir şey kullanarak sabit bir fiyat elde eder. Konsept 2014 yılında Robert Sams tarafından oluşturuldu.

Seigniorage hisseleri akıllı sözleşme teknolojisini kullanıyor ve parasal zorunluluğunun 1 $ değerinde para çıkarması olan bir merkez bankasına benziyor. Basitçe söylemek gerekirse, ağ bir stablecoin fiyatı çok yüksek olduğunda yeni paralar çıkarırken, fiyat çok düşük olduğunda paraları yakar.

Kripto paralar tedarik yönetimi ile stabilize fiyatı vardır bir teminatsız stablecoin olduğunu. Basis’in fiyatı belirlenmiş bakiyesinden uzaklaştığında, akıllı sözleşme fiyatı 1 $ ‘a geri getirmek için belirteçler yaratır veya yakar ve orada kalmaya çalışır.

– CarbonUSD
Carbon tarafından geliştirilen CarbonUSD , fiyat istikrarını sağlamak için teminatlandırılmamış bir mekanizma kullanan bir başka stabilcoindir. CarbonUSD şu anda fiat-kollateralize edilmiş bir stabilcoindir, ancak sonunda tamamen fiat destekli bir stabilcoin olarak yeterli ölçeğe ulaştığında hibrit bir fiat algoritmik modele dönüşecektir.

Karbon şu anda Ethereum blok zincirini kullanıyor, ancak farklı bir şifreleme protokolü olan Hedera Hashgraph’a aktarma planları var.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz