single-image

İtalyan Mali Düzenleyicisi Bir Kripto Para Projesini Durdurma Kararı Aldı

İtalya’nın mali düzenleyici kurumu CONSOB, 14 Aralık’ta yayınladığı resmi bir açıklamaya göre, yetkisiz yatırım hizmetleri sağlama iddiasıyla ilgili kripto para birimiyle ilgili bir projeyi durdurma kararı aldı.

1974 yılında kurulmuş olan (CONSOB) İtalya’nın menkul kıymetler piyasasını düzenlemekten sorumlu devlet makamıdır .

CONSOB dolandırıcılık şifreleme para yatırım programları önerdiği iddiasıyla 90 günlük bir süre için iki projeyi askıya aldı . CONSOB tarafından askıya alınan her iki firmanın da, Avrupa Birliği’ne ( AB ) dayanmayan projelerini dolandırdığı iddia ediliyor .

İtalya’da dijital para birimleriyle ilgili olarak herhangi bir düzenleme yapılmamasına rağmen , ülkenin Ekonomi ve Maliye Bakanlığı Hazine Bakanlığı ilkbaharda ülkede kripto kullanımını sınıflandırmayı amaçlayan bir kararname üzerinde çalışıyordu . Kararname, “dijital para biriminin kullanımıyla ilgili hizmet sağlayıcıların” faaliyetlerini Bakanlığa bildirmeleri gerektiğini belirleyecek şekilde belirlendi.

İtalyan Hükümeti tarafından yapılan düzenlemeler, kripto para birimleriyle, özellikle de kara para aklama ile ilgili yasadışı faaliyetlerden kaçınmayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte, profesyonel düzeyde kripto para birimleriyle hareket ederken Anti-Kara Para Aklama ( AML ) yasalarına uyum, 25 Mayıs 2017’de 90 sayılı Mevzuat Kararnamesinde açıklığa kavuşturulmuştur .

kararnamede “Sanal para birimi” tanımı şöyle yapılmaktadır: “bir merkez bankası veya kamu otoritesi tarafından verilmeyen, mutlaka bir fiili para birimi ile ilgili olmayan, mal alımı için bir takas aracı olarak kullanılan değerin dijital gösterimi veya hizmetleri ve elektronik olarak aktarılır, depolanır ve satın alınır. ”

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz