single-image

İranlı Yetkili, Blockchain Ülke Ekonomisine Destek Sağlayabilir

İranlı bir yetkili blockchain teknolojisinin entegre edilmesinin ülke ekonomisine teknoloji tabanlı bir destek sağlayabileceğini söyledi.

Yerel haberlere göre, bilim ve teknoloji başkan yardımcılığının yönetim geliştirme bölümü başkanı Alireza Daliri, “Bu, hükümet ve özel sektörün yardımıyla blockchain teknolojisinin altyapısını güçlendirmekle mümkün olabilir” dedi .

Bu amaçla İran’ın, diğer ülkeler ile blockchain dahil olmak üzere gelişmekte olan teknolojiler üzerinde birlikte çalışılması gerektiğini söyledi.

Yetkililer ayrıca, hükümetlerin zarardan daha fazla fayda sağladığını söyleyerek. Şu an hükümetlerin blockchain teknolojisine sahip olduklarını ve gelecekte farklı alanlarda blockchain kullanmayı amaçladığını da sözlerine ekledi.

Alireza Daliri özellikle Temmuz ayında hükümetin İran’daki ulusal bir dijital paranın oluşturulmasına yönelik zemin hazırladığını açıkladı.Bu Kripto para birimi, ABD’nin yaptırımlarına karşı ulusal ve sınır ötesi işlemleri kolaylaştırmak için İran’ın ulusal para birimi olan Riyal’e çevirilebilecek şeklinde hazırlıklar yapıldı.

Yaptırımlar uygulandıkça Binance gibi büyük borsalar, İranlı kullanıcıları ABD yetkililerine uyum sağlamak için platformlarından uzaklaştırmaya yada zorluklar çıkarmaya başladı . Geçtiğimiz ay ABD Hazine Bakanlığı, ilk defa, İran’ın iki vatandaşını kara listeye alarak, bireysel yaptırımlar listesine kripto para birimleri de ekledi. Hazine, “İranlı siber dolandırıcıların kurbanlarını istismar ederek fidyeleri dijital para birimi olarak aldıkları ve bu kripto paraları borsalarını hedef aldığını” söyledi.

Bununla birlikte, ülke, bu yılki çöken kripto piyasasında kâr elde etmek için mücadele eden uluslararası kripto madencilik şirketlerine yönelik bir teklifleri olduğunuda söylemek gerekli. İran,son derece düşük maliyetli elektrik (yani kilovat saat başına $ 0,006 gibi düşük) fiyatları ile madencileri ülkesine davet etmekte.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz