single-image

İran ve ABD Arasındaki Gerilimin Bitcoin Fiyatındaki Etkileri Hissediliyor

Piyasa değerine göre lider kripto para birimi olan Bitcoin, Cuma günü tüm dünyada yaşanan genel haberler nedeniyle % 5 üzerinde arttı. Aynı zamanda güvenli liman varlığı olarak bilinen altın fiyatı da dünyada yükseldi.

Yükseltilmiş jeopolitik gerginlik dönemlerinde daha önce Bitcoin fiyat artışları gördük. Örneğin, Ağustos ayında, ABD ile ticaret savaşı sırasında Çin’in yuanının devalüasyonu ile küresel stoklar sarsıldığında yine bir başka artış görülmüştü.

Son Bitcoin fiyat artışı, Bitcoin’in güvenli liman varlık haline geldiği konusundaki fikir birliğinin altını çiziyor.
Bitcoin ‘dijital altın’ olarak ününü sürdürüyor. Altının bir değer ve kıtlık olma ve enflasyona karşı dirençli olarak algılanma özelliklerini paylaşan Bitcoin, gelecekte dünya altınlaştıkça potansiyel olarak altını tahtından indirebilir.
Genellikle geleneksel pazarları rahatsız eden jeopolitik türbülansta bir artışla, giderek artan sayıda yatırımcının, korumaya yardımcı olmak için Bitcoin gibi merkezi olmayan, egemen olmayan, güvenli para birimlerine maruz kalmalarını artırmaya karar vermesi beklenebilir.

ABD-İran sorunu gibi jeopolitik sorunların yarattığı ciddi kaygılar, giderek artan sayıda kurumsal ve perakende yatırımcıyı portföylerini çeşitlendirmeye ve kripto varlıklarına yatırım yaparak bu risklerden korunmaya yönlendirecektir. Bu yaşanan olaylar Bitcoin’in fiyatını yükseltir. Buna karşılık, Bitcoin’in piyasaya etkisi nedeniyle, diğer altcoinler de Bitcoin fiyatını takip ederek genel bir yükseliş trendi yakalayacaktır.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz