single-image

İlk Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF Yükselişle Başladı

İlk bitcoin vadeli işlemleri ETF bugün New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladı. ProShares Bitcoin Strategy ETF, bitcoin’in kendisinden ziyade bitcoin vadeli işlemlerini baz almaktadır. BITO kodu altında işlem gören fon işlem gününe %5 artış sağladı.
İlk bitcoin bağlantılı borsa yatırım fonu, Salı günü New York Menkul Kıymetler Borsası’nda başladı ve bu gün kripto meraklıları için uzun zamandır beklenen bir dönüm noktası oldu.
Gerçek dijital varlık yerine bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapan ProShares Bitcoin Strategy ETF, “BITO” borsa sembolü altında işlem görmeye başladı. Hisseler New York’ta saat 09:37’de %5 artışla 41.90 dolardan işlem gördü.

ProShares Pazartesi günü yaptığı açıklamada, BITO’nun bir hisse senedi gibi alınıp satılabileceğini ve alıcıların bir kripto para borsasında hesap sahibi olmalarını veya kripto cüzdan sahibi olmalarını gerektirmediğini söyledi.

Şirket, listelemenin türünün ilk örneği ve kripto yatırımcılarının “heyecanla beklediği” bir liste olduğunu söyledi. CNBC , Valkyrie ve Van Eck’ten olanlar da dahil olmak üzere , bunun gibi diğerlerinin de yakında SEC onayı alabileceğini ve düzinelercesinin yeşil ışığı beklediğini bildirdi .
SEC, bir bitcoin ETF’sini onaylama konusunda dirençli olmuştur. Ancak, bu yılın başlarında, SEC Başkanı Gary Gensler , belirli bir zaman ve fiyatta bir varlığı alıp satan sözleşmeler olan vadeli işlemlere dayalı bir sözleşmeye muhalefet eksikliğinin sinyallerini vermeye başladı. Gensler, yeni fonları desteklerken, yatırım fonları ve ETF’ler için koruma sağlayan 1940 tarihli bir yasaya atıfta bulundu.
ETF’nin alım satıma başlamasına izin vermesine rağmen, Gensler Salı günü CNBC’ye, “Hala oldukça spekülatif bir varlık sınıfı ve yatırıcılar, hala aynı oynaklık ve spekülasyon yönüne sahip olduğunu anlamalı” dedi.
Düzenleyiciler, dijital varlıklara nasıl yaklaşacakları konusunda mücadele etti ve bazı yatırımcılar , kripto piyasası 2,6 trilyon dolara yükselmiş olsa bile, düzenleyici netlik eksikliği nedeniyle varlık sınıfına temkinli yaklaşıyor.

Yeni ETF ticaretiyle, bitcoin fiyatı 63.000 doların üzerine doğru yükseldi ve bu yıl kripto paranın rallisini sürdürdü.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz