single-image

IBM Libra Üzerinde Facebook İle Çalışmaya Hazır

Teknoloji devi IBM, Libra kripto para birimi planları üzerinde Facebook’a yardımcı olmaya hazır olduğunu belirten açıklamalarda bulundu.

IBM’in blockchain hizmetleri genel müdürü Jason Kelley, IBM’nin çeşitli sektörlerde blockchain “işbirliğini” geliştirmeyi hedeflediğini söyledi.

“Blockchain bir takım oyunudur,” dedi Kelley. “Müşterilerimiz (Facebook) ile çalışmaya hazır ve bunları bir araya getirmek için hepsi ile çalışmaya hazırız.”

IBM gibi teknoljik firmalar, bilgisayar ağları ile daha fazla veri şeffaflığı elde etmek için kendi blok zincir sistemlerini oluşturmaya başladı.

Kelley, IBM’in Libra Derneğine katılmak isteyip istemediğini netleştirmedi, ancak Facebook’un sektöre katılımının meşruiyetini artırmaya yardımcı olduğunu söyledi.

Kelley ayrıca kripto para birimlerinin farklılaşmasının ve varlıkların “belirteçleştirilmesinin” önemini vurguladı.

“libra hakkında konuşuyoruz ve insanlar bunun sadece bir başka kripto olduğunu söylüyor” dedi. “Kriptoyu bir kenara bırakın ve tokenizasyon hakkında konuşun, çünkü bundan bahsediyoruz.”

Facebook’un Libra parası, hiçbir şey tarafından desteklenmeyen bitcoin’den farklı olarak dolar gibi para birimleri ile desteklenecek. İsviçre Libra Birliği bu para birimini denetleyecek ve Visa, Mastercard, Uber gibi şirketlerden oluşacak.

Ancak Facebook, milletvekilleri, bankacılar ve diğerlerini dikkatli ifade ederken, bazı durumlarda ise direnişle birlikte önerdiği kripto para birimi üzerinde düzenleyici bir incelemeyle karşılaştı .

Temmuz ayında IBM ANZ, Commonwealth Bank, Scentre Group ve Westpac ile ortaklık kurdu ve perakende satışlar için gerekli banka garanti sürecini dijitalleştirmek için blockchain teknolojisini kullanan yeni bir dijital platform olan Lygon için canlı bir pilot başlattı.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz