single-image

Fujitsu ve Ricex Blockchain Bazlı Pirinç Ticaret Platformu İçin Ortaklık Kurdular

Japon çokuluslu bilgi ve iletişim teknolojisi şirketi Fujitsu, Salı günü yaptığı açıklamada, blok zinciri bazlı pirinç ticareti platformu için İsviçre’nin Rice Exchange (Ricex) ile ortak olduğunu belirtti.

Platform üzerinden Ricex, pirinç ticaretini dijitalleştirmeyi, ithalatçılara, ihracatçılara, düzenleyicilere, paydaşlara, toptancılara ve ayrıca sektördeki üreticilere şeffaf bir ekosistem sağlamayı planlıyor.

Ricex CEO’su ve kurucusu Stephen Edkins ayrıca , platformun katılımcılara teftiş ve otomatik yerleşim, sigorta ve nakliye bilgileri sağlama yoluyla daha düzenli ve rahat bir işlem yapmayı hedeflerinin olduğunu açıkladı.

Önümüzdeki yıla kadar piyasaya sürülmesi planlanan platform, alıcılara sürdürülebilir şekilde yetiştirilen sertifikalı pirinç aramaya izin verirken, üreticilerin ürünleri için prim kazanmalarını sağlamak için pirinç kanıtı da sunuyor.

İnsanlar artık sadece uzun taneli beyaz pirinç almıyorlar; farklı pirinç seçeneklerine sahip olmak istiyorlar.Ancak bu çeşitlerden birini her satın aldığınızda, ödediğinizin karşılığını alacağınızı bilmek istersiniz. Tedarik zincirinde şeffaflığa sahip olmaktan geliyor.

Bugünkü ortaklık, Fujitsu’nun platform için bir entegrasyon ortağı olarak Hyperledger Fabric üzerine inşa edilmiş üretime hazır bir çözüm sunacağı planlanıyor. Fujitsu Blockchain Innovation Center, rapor başına Ricex’in blokchain tabanlı ticaret platformu için yararlanmayı hedeflediği barındırma hizmetleri sağlama konusunda Microsoft Azure’ye güveniyor.

Ricex, emtia ticaretini kolaylaştırmak için olası bir blok zinciri kullanım şeklini araştıran girişimlerden biridir. Özellikle, pirinç piyasa değeri 450 milyar dolar olan dünyadaki en çok işlem gören tarım ürünlerinden biridir.

Kuşkusuz, blok zinciri teknolojisi şeffaflığı ve emtia tedarik zincirini küresel olarak destekleyen verinin bozulmamasını sağlamak için önemli bir araç haline geldi.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz