single-image

Ethereum Nedir ve Nasıl Çalışır?

Çok Basit bir şekilde anlamak gerekirse Ethereum, Bitcoin’in geliştirilmiş bir sürümüdür. Çünkü bitcoin’de kullanılan teknoloji üzerinde çalışıyor, ancak yeteneklerini daha da araştırıp geliştiriyor.

Ethereum hakkında en iyi şey, hepsi bir arada paketi olmasıdır. Kendi ağına, kendi tarayıcısına, kendi kodlama diline, ödeme sistemine sahip ve ne yok! Hepsinden öte, Ethereum, kullanıcılarına ethereum’un blok zincirinde ademi merkeziyetçi uygulamalarını geliştirme özgürlüğü sunuyor .

Bu platformda geliştirilen uygulama, aracıyı üçüncü şahıslarla ilişkili tüm masraflarla ortadan kaldırmak için tamamen yeni fikirlere dayanıyor.

Biri en sevdiği sanatçının Facebook’ta yayınlanmasından hoşlanırsa, o yazıyla ilgili kazançlar doğrudan Mark Zuckerberg’in cüzdanına gider. Ancak, ehereum durumunda, hem sanatçı hem de izleyici olumlu iletişim ve destek için ödüller kazanacak. Benzer şekilde, merkezi olmayan bir Kickstarter’da kişi yalnızca bir ödül almayacak, aynı zamanda şirketin gelecekteki karlarının bir kısmını da alacak.

Bu yolla, ethereum’u, geliştiricilerin ademi merkeziyetçi uygulamalar oluşturmalarına ve uygulamalarına olanak tanıyan, açık kaynaklı, blok zinciri tabanlı dağıtılmış bir yazılım platformu olarak önerebilir.

Biraz Daha Derin Kazalım…
Ethereum’un Eşler Arası elektronik yaklaşımı kullanan merkezi olmayan bir sistem olduğu belirtildiği gibi, bu ağda yapılan her bir işlem, yalnızca herhangi bir kontrol otoritesi olmadan, içinde yer alan kişiler tarafından desteklenir.

Ethereum sistemi, tüm Ethereum’s Blockchain’i masaüstlerine indirmek ve sistemin fikir birliği kurallarını uygulamak için gönüllü olarak görev yapan ‘Düğümler’ adlı küresel bir sistemin yardımıyla kurulur.

Mutabakat kuralları ve ağın birçok yönü, ağ içinde işlem ve diğer eylemleri güvenmeyen taraflarla yürütmek üzere tasarlanmış Akıllı Sözleşmelere tabidir . Her iki taraf için de şartlar sözleşmede önceden programlanmıştır. Bu şartların yerine getirilmesi başarılı işlem veya aksiyona yol açar.

İnananlara göre akıllı sözleşmeler gelecek ve geleneksel sözleşmelerden çok daha üstün olan güvenliği sağladıkları için geleneksel sözleşmelerin yerini alacak. Ayrıca, sözleşmeyle ilgili işlem maliyetlerini azaltır ve iki taraf arasında güven tesis eder.

Ethereum sistemi, kullanıcılarına Ethereum’a dayalı akıllı sözleşmeler için çalışma zamanı ortamının amacına hizmet eden Ethereum Sanal Makineleri (EVM) de sunmaktadır. Ayrıca, kullanıcılara bu programların birbirleriyle çakışmadığından emin olurken, güvenilmeyen kodu çalıştırmak için de en üst düzeyde güvenlik sağlar. EVM, akıllı sözleşmeleri iyileştirmenin yanı sıra test etmek için bir sandbox aracı yapan ana ethereum ağından izole edilmiştir.

Platform, “Eter” olarak bilinen bir şifreleme para birimi simgesi sunuyor.

Ethereum Mucidi
2013 yılının sonuna kadar Vitalik Buterin , fikrini beyaz bir kâğıt üzerinde önerdi ve onu daha fazla dolaşan birkaç arkadaşına dolaştırdı. Bu dolaşım süreci nedeniyle, kavramı tartışmak için yaklaşık 30 kişi Vitalik’e yaklaştı. Hiç olmadığı kadar, makalesinin okurlarının eleştirel eleştirilerini bekliyordu.

Proje, Ocak 2014’te Vitalik Buterin, Mihai Alisie , Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson , Joe Lubin ve Gavin Wood’dan oluşan çekirdek ekibiyle halka açıldı . Buterin , Miami’de düzenlenen Bitcoin konferansında Ethereum’u sahnede sundu . Bu etkinlik den birkaç ay sonra, ekip, gelişmeyi finanse etmek için bir dizi düzenleme yaptı.

Bir tanıma göre, Ethereum kendini ademi merkeziyetçi bir İnternet ve uygulama mağazası olarak sunan bir yazılım platformudur. Sistem, bir uygulamayı veya programı çalıştırmak için gereken hesaplamalı kaynaklar için ödeme yapmak için para birimine ihtiyaç duyar. İşte, oynamak için Ether’ın bir parçası.

Ether, ödemeyi işlemesi için üçüncü bir taraf gerektirmeyen dijital bir varlıktır. Yalnızca dijital para birimi olarak değil, aynı zamanda ağ içindeki merkezden uzak uygulamalar için ‘yakıt’ olarak da işlev görür. Bir kullanıcı ethereum’da zaten mevcut olan uygulamalarda herhangi bir değişiklik yapmak isterse, değişiklik yapabilmesi için ücretleri ödemek zorundadır.

İşlem ücretlerine, yapmak istediği değişiklik miktarına göre otomatik olarak karar verilir.

Ethereum Bitcoin’e Benzer mi?
Ethereum, kripto para birimi cinsinden görülüyorsa, bitcoin’e oldukça benzer. Fakat eğer konuya biraz daha inersek, bu ikisi farklı amaçlarla tamamen farklı projelerdir. Bitcoin bugüne kadar en istikrarlı ve başarılı bir kripto para birimi olarak yerini aldı. Ethereum, akıllı sözleşme uygulamalarına basit bir bileşen olan ‘Ether’ olarak bilinen dijital para birimi ile çeşitli amaçlara hizmet eden bir platform.

Bitcoin, şimdiye kadar yaratılabilecek 21 milyonluk bir sermayeye sahipken, Ether’ın potansiyel arzının sonsuz olmasını sağlayabilir. Bitcoin madencilikte ortalama 10 dakika sürüyor, eter için ise Bitcoin madencilik süresinden çok daha hızlı olan sadece 12 saniye sürüyor.

İkisi arasında önemli bir fark,

Başarılı madencilik için, bitcoin bilgisayar gücü ve yalnızca kullanıcılar endüstriyel düzeyde madencilik tarlaları kullanıyorsa mümkün olan, büyük ölçüde elektrik gerektirir. Öte yandan, Ethereum’un Çalışma Kanıtı, bireyler tarafından merkezi olmayan madenciliği teşvik etmektedir.

Bir de büyük fark var.

Ethereum’un dahili Turing’i tamamlanmıştır; bu, her şeyi yapmak için yeterli hesaplama gücü ve zamanı olduğu sürece her şeyin hesaplanabileceği anlamına gelir. Ancak, Bitcoin durumunda, böyle bir şey değil.

Ethereum’un Çalışması
Yukarıda tartışıldığı gibi, ethereum’un Bitcoin protokolü ve blok zincir modeli kullanılarak geliştirildiği, ancak para sistemlerinin ötesindeki süreçlerin de desteklenebileceği şekilde değiştirildi. Bu nedenle, bir benzerliğe sahip iki blok zincir, yani her ikisi de kendi ağlarının tüm işlemlerini saklar.

Ancak Ethereum’s Blockchain sadece kayıt işlemlerinden çok daha fazlasını yapıyor.

Kayıt işleminin yanı sıra, ethereum ağı ayrıca her kullanıcının dengesini, tüm akıllı sözleşme kodunu ve kodun depolandığı yeri indirir.

Esas olarak, Ethereum blockchain işlem tabanlı bir durum makinesi olarak tanımlanabilir. Bilgisayar bilimine göre, bir durum makinesi, girdi dizisini okuyabilen ve girdilere dayalı olarak yeni durumlara geçirebilen bir makine olarak tanımlanmaktadır. İşlemler sonlandırılırsa, makine yeni satıra geçiş yapar.

Her durumda, Ethereum ‘blokları’ oluşturmak üzere gruplandırılmış milyonlarca işlemden oluşur. Bloklar, önceki bloklarla birlikte zincirlenmekte. Deftere eklenmeden önce, blokların madencilik adı verilen bir işlemle doğrulanması gerekir.

Madencilik, düğüm gruplarının matematiksel bir bilmece olan ‘iş kanıtı’ yarışmasını hesaplamada güçlerini kullandıkları bir süreçtir. Bilgisayarları ne kadar güçlü olursa, bulmacayı çözmek için o kadar hızlı hizmet edebilirler. Bu bulmacanın cevabı bir bloğun geçerliliğini garanti eder .

Madenciler Ethereum ağının bir omurgasıdır, çünkü bunlar yalnızca ağ içindeki işlemleri doğrulamak veya onaylamakla kalmaz, aynı zamanda ağın para biriminin yeni belirteçlerini de üretir.

Ethereum, blockchain teknolojisinin her bir faydasını sağlar ve ayrıca üçüncü tarafların müdahalelerine tamamen bağışıklık kazandırır. Şimdi bu, ağ içinde dağıtılan DAO’ların hiç kimse tarafından kontrol edilemeyeceği anlamına geliyor.
Yapılan herhangi bir ağ , blok zincirinde kullanılan farklı konsensüs protokollerine dayanmaktadır; bu , sistemde herkesin bir değişiklik yapması veya ‘düğümlerin’ değişimin tamamlanması için hemfikir olması anlamına gelmesi anlamına gelir; Şebeke kurcalamaya dayanıklı olacaktır.
Tüm sistem merkezsizleşmiştir, yani tek bir başarısızlık noktası yoktur. Ayrıca, merkezi olmayan yapı ve kriptografik güvenlik, Ethereum ağını olası saldırı saldırılarına ve sahte faaliyetlere karşı iyi korur.
Ayrıca okuyabilirsiniz: 5 En İyi Bitcoin Madencilik Donanım

Ethereum’un Dezavantajları
Ethereum tarafından verilen birçok söze veya taahhüte rağmen, her şey kodun ne kadar verimli olduğuna bağlı olarak hala hataya açıktır. İnsan hatası için her zaman bir şans vardır ve herhangi bir hatadan yararlanılabilir. Böyle bir durumda, fikir birliğine varmak ve alttaki kodu yeniden yazmaktan başka bir şekilde durdurmanın bir yolu yoktur.

Ancak, bu defterin değişmez ve değişmez olduğunu söyleyen temel blockchain fikri ile çelişir.

Ethereum’un Geleceği
Ethereum birkaç yıldan beri var olmasına rağmen, medyanın dikkatini çekmenin yanı sıra halkı da kazanmaya başladı. Distribütörlük özelliği sayesinde, Ethereum sadece internetin çalışma şeklini değiştirmeyecek, aynı zamanda yüzlerce yıldır var olan endüstrilerde devrim yaratacaktır.

Ethereum’u, kısa zamanda güvenlikle ilgili gelişmelerin yanı sıra teknik meselelere odaklanan blok zincir tabanlı bir platform olarak tutmayı düşünüyorum.

Kripto Para uzmanları arasında Ethereum’un geleceği hakkında genel görüşler olumludur. Bununla birlikte, hem Bitcoin hem de Ether’in olağanüstü başarısı ve göreceli güvenliğinden bağımsız olarak, projelerin arkasındaki teknolojilerin yadsınamaz öneminden bağımsız olarak hala düşüşlerini öngören çok sayıda finansal uzman görüşleri vardır .

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz