single-image

Ethereum (ETH) İçin Ocak Ayın’da 3 Farklı Çatallanma Yaşanacak

2019 Yılı Ocak ayı Ethereum (ETH) için çok sıcak geçecek, üç tane çatallanma yaşanacak ve bunlardan birisi çok önemli hard fork (zorunlu çatallanma) olacak. İşte Ethereum (ETH) takipçileri için yapılacak bu çatallanmalardan birer satırbaşı.

1-Classic Vision Çatal – 11 Ocak 2019 günü yapılacak ve Tüm Ethereum (ETH) sahiplerine, cüzdanlarında bulunan her Ethereum (ETH) için 3 ETCV verilecek.
2-Ethereum Nowa Çatal- 12 Ocak 2019 günü  yapılacak ve Her Ethereum (ETH) sahibi ETN’yi 1: 1 oranında ücretsiz olarak alacak.
3-Konstantinopolis Çatal – 2019 yılı 16 Ocak (veya daha önce) blok # 7080000 planlanan Konstantinopolis Mainnet sert çatal: Bu Ethereum (ETH) geçişinin büyük bileşeni için zorunlu protokolünün kullanmakta çünkü Konstantinopolis Mainnet sert çatal tartışmasız en önemli çatal olduğunu söylemek mümkündür.

Peki bu çatallar, Ethereum Network’ün istikrarı ve Ethereum (ETH) fiyatı için ne anlama geliyor diye düşünebilirsiniz?

Ethereum Blockchain karşısındaki  EOS , Cardano , Zilliqa ve daha pek çok rakip ve çok daha sert bir rekabetle karşı karşıya . Tüm bu rakiplere ve  Ethereum (ETH) para birimli geçtiğimiz yıl değerlerinin neredeyse % 90’ını kaybettiğini görse de sadece fiyat olarak değil bu durum zorunlu çatalların, özellikle geliştiriciler açısından, bir blockchain ağının çektiği genel desteği zayıflatma eğiliminde olduğu gerçeğini değiştirmiyor ve oluşan yeni zincirler üzerinde çalışmak için ayrılan diğer geliştiricileri kaybetmemek anlamına geliyor. Aynı karşılaştırmaları Bitcoin ve Bitcoin cash ile de yapabiliriz (şimdi BCH’den sonra BCHABC ve BCHSV). Kripto piyasalarında BCH’nin rekabet edebileceğine inanan ve belki bir gün Bitcoin’i geçebileceğine inanan birkaç kişi olabilir, ancak en son çataldan sonra görülen Parçalanmış bir BCH ekibinin orijinal bitcoin blockchain ağından daha iyi performans göstermesi veya daha büyük ölçekli olması muhtemel görünüyor.

Ethereum’un rakipleri birlikte büyümeye devam ederse, Ethereum çeşitli çatallara parçalanırken, EOS veya Cardano ile aynı ölçekte çalışamayacak kadar ilerleyebilirler.

Ethereum (ETH) fiyatına gelince, sert çatallar için uzun vadeli tahminler yapmak genellikle zordur. Ancak kısa vadeli olarak, piyasa gelecek üç çataldan çıkan herhangi bir yeni kripto paraya geçişlere hazır olacağından, kesinlikle önemli bir oynaklık (yukarı-aşağı hareketler)  görmeyi bekleyebiliriz.

Bitcoin çatalları eskiden BTC için küçük fiyat düşüşlerine neden oldu çünkü Bitcoin ağına ait değerin bir kısmı yeni çatal zincirine bölündü. Bitcoin Cash (BCH) Bitcoin ağından ayrıldığında, Temmuz 2017’de Bitcoin fiyatı 2800 ABD Doları’na 2700 ABD Doları’na gerilemişti.

Bu, Ethereum (ETH) sert çatallarından ortaya çıkacak olan yeni kripto paralar için iyi haberleri işaret ediyor olabilir, ancak Ethereum (ETH) için olduğu gibi, bu yılın ikinci yarısında Ripple (XRP)’nin aldığı 2 numaralı noktanın geri kazanılmasını kolaylaştırmaya kesinlikle yardımcı oluyor. Öte yandan, Ethereum (ETH) POS’a geçişine yardımcı olan Constantinople çatalı, kısa vadeli bir yükseliş hissi vermesi açısından yeterince önemli bir nokta olarak görülebilir.

Sonuç olarak, Ethereum (ETH) çatallarının kısa ve uzun vadede ağı veya fiyatı nasıl etkileyeceğini tam olarak belirlemek zordur. Dikkat edilmesi gereken nokta, Ethereum (ETH) şu anda önümüzdeki aylarda Dapps için en baskın blok zinciri olup olmayacağını belirleyebilecek kritik bir geçiş aşamasının ortasında olmasıdır.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz