single-image

Çin Kripto Paralar Aracılığıyla Kara Para Aklama Yapan Çeteye Operasyon Düzenledi

Çin hükümeti, kripto paralar aracılığıyla kara para aklama yaptığı iddia edilen binden fazla kişiyi tutukladı. Çin kripto para birimlerine karşı kampanyasını uygulamaya devam ediyor. Bir rapora göre, gözaltına alınan kişiler sanal para birimleri elde etmek için farklı suçlardan elde edilen paraları kullandılar.

Ülkenin Kamu Güvenliği Bakanlığı, dijital varlık borsaları aracılığıyla yasa dışı gelirleri kriptolara dönüştürmek için müşterilerden %1,5 – %5 arasında değişen bir ücret talep eden kara para aklama ile uğraşan 1100 kişilik bir suç çetesini çökerttiğini açıkladı . Ancak yetkililer, programda veya bu tür işlemler için kullanılan borsalarda aklanan kara paranın tam miktarını açıklamadı .

Kamu Güvenliği Bakanlığı’nın WeChat hesabında yayınlanan bir açıklamaya göre, kripto para birimleri aracılığıyla aklanan yasa dışı kârların çoğunun telefon ve internetle ilgili dolandırıcılıklardan geldiğini söyledi. Çin’in bu yıl madencilik ve ticaret gibi kripto ile ilgili faaliyetlere karşı güçlendirdiği daha katı bir duruşun sonucu olarak karşımıza geliyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz