single-image

Bitcoin Fiyatı “btc” Google Aramalarında Rekor Kırmasının Ardından Yükseldi

Bitcoin fiyatı, “btc” kelimesinin çevrimiçi aramalarında rekor kıran bir dalgalanmanın ardından, geçtiğimiz hafta boyunca 1.000 dolardan fazla yükseldi. Bazı kripto risk analistleri, tüccarların fiyatı yapay olarak artırmak için Google aramalarını manipüle edebileceğini iddia etmiş olsa da, böyle bir yükselişe tam olarak neyin neden olduğu belli değil .

Arama motorunda arama hacmini izleyen Google Trends, 29 Ağustos’ta aniden “btc” terimine ilgi gösteriyor ve o zamandan beri her sabah saat 6’da sistematik olarak yükselmeye devam ediyor. Yükseliş eğilimi bir ülke ile sınırlı değildir ABD, İngiltere, Rusya, Avustralya ve Brezilya bu dönemde arama hacminde büyük artışlar yaşandı.

Son yıllarda, bitcoin’e çevrimiçi ilgi ile fiyatı arasında güçlü bir ilişki olduğu görülmektedir. Kripto para birimi, 2017’de 20.000 Dolar ‘lık rekor seviyeye ulaştı ve eş zamanlı olarak Google’da rekor seviyedeki arama seviyelerine denk gelmişti.

Son çevrimiçi arama dalgalanmasından bu yana, bitcoin fiyatı istikrarlı bir şekilde artmıştır, ancak iki yıl önce ulaştığı seviyelere halen uzaktır.

Bitcoin 29 Ağustos’tan önce 9.400 Dolar ‘ın altında işlem görmekte olup, geçen bu kısa zamanda 10.800 doların civarında işlem görüyor.

Bu arama eğilimi şimdi fiyat üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceğine inanıyor. Arkasında kim olduğu ve nasıl yaptıkları açık değildir.

“Birisi bu radikal değişimlerin gerisinde olduğunu varsaymak mantıklıdır,” kripto para analisti Bendik Norheim Schei. “Aynı örüntü dünyanın her yerinde görülebiliyorsa, VPN hizmetlerinin aramayı dünyaya dağıtmak için kullanıldığını ve dolayısıyla küresel bir eğilim elde ettiğini gösterebilir.”

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz