single-image

Bitcoin (BTC) Fiyat Düşüşünün Perde Arkasında Neler Var

Pazartesi günü, Bitcoin (BTC) fiyatı sert ve ani bir şekilde düşmeye başladı. Günler boyunca 7.000 Dolar’ın üzerinde yatay şekilde işlem yaptıktan sonra BTC volatilite seviyelerini bir çok ayın en düşük seviyesine zorlayan konsolidasyon neticesinde kripto para birimi pazartesi sabahı sert bir şekilde düştü. Düşüş ani ve belkide pek beklenmedik şekilde gerçekleşti.

Bu düşüş, BitMEX’te 40 milyon dolar değerinde uzun pozisyon tasfiyesine yol açarak, yatırımcıların hamle işleminden önce kripto para biriminin aslında yükselmesini beklediğine işaret ediyor olabilir. Peki Bu son fiyat düşüşüne ne sebep oldu? Şu anda, tam olarak bir kaç dakika içinde lider para biriminde 300 Dolar kadar bir için ne olduğu tam olarak belli değil, fakat sektördeki son gelişmeler bağlamında çok anlamlı olan birkaç teori var.

Teorilerden birisi pazarın en iyi blok zincir analiz firması Chainalysis tarafından yayınlanan bir rapora olumsuz tepki vermesidir. Rapor, PlusToken Ponzi şemasının, bir yıldan beri faaliyet gösteren bir yıl boyunca milyarlarca dolarlık fon sağlamayı başaran kullanıcılarına iade edilen bir “cüzdan” teklifinin hala 850 milyon dolar değerinde ETH’ye sahip olduğunu ortaya koydu. Kripto para piyasaları için çok büyük bir rakam gibi görünmese de, özellikle PlusToken operatörlerinin 1 milyar doların üzerinde bir değerde Bitcoin kazandığı bildirildiği göz önüne alındığında, analistler PlusToken’in hala bir milyar dolarlık ETH’nin boşa çıkardığı hissine sahip olduklarını belirtti . Piyasada kitlesel pazar, PlusToken tarafından ateşlenen bir satışın yaklaşacağından korktuğu için, dolayısıyla potansiyel olarak kendini güvene almak isteyenlerin gerçekleştirdiği satışlar ve önleyici bir düşüş yaşandı.

Belki bir diğer teori, geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, kripto para piyasası, opsiyonlar ve vadeli işlemler gibi alanlardan spot piyasaya kadar hacimlerde kayda değer bir düşüş gördü. Bu, muhtemelen tatil sezonu nedeniyle Bitcoin sipariş defterlerinde düşük likidite olduğu ve pazarın daha küçük satışlarla taşınmasını kolaylaştıracağı anlamına gelir. Belkide düşük likidite fiyatlarının aşağı yönlü hareket etmesine neden oluyor.

Düşüşün perde arkasında saydıklarımızın dışında genel bir konu olan Kripto para piyasalarındaki endişeler yani yeni gelecek düzenlemeler ve özellikle Çin tarafından atılan önleyici adımlar önemli rol oynamaktadır. Fiyatları 10.000 Dolar seviyesinin altında tutan ana sebepler ve bir çok insanın heyecanını kaybetmesi yada umutsuzluğa kapılmasına sebep olmaktadır. Önümüzdeki zaman diliminde sebepleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz