single-image

Birleşik Arap Emirliklerinde Havaleler İçin Ripple (XRP) Yakında

Birleşik Arap Emirlikleri, BAE Borsası’ndaki en büyük havale şirketlerinden birisi, önümüzdeki yılın ilk çeyreğine kadar Asya’ya blok zincir bazlı ödemeler yapmak için Ripple ile birlikte çalışıyor.

Reuters’in Perşembe günü aktardığı bir rapora göre, Adı geçen şirketin CEO’su olan Promoth Manghat, blockchain tabanlı ödemeler ağı olan RippleNet’i kullanarak Asya’daki bir ya da iki bankanın desteğiyle bu projeyi hayata geçirmeyi beklediğini söyledi.

Birleşik Arap Emirlikleri BAE’de çok sayıda Asyalı işçi çalışmakta ve asya bölgesi küresel havale akışının en büyük bölümünü oluşturuyor. Mayıs ayında yapılan yerel bir habere göre, Hindistan’a yapılan transferler havale toplamının yüzde 36,7’sini, Pakistan’a yüzde 8,8’ini ve Filipinler yüzde 6,9’unu oluşturuyor.

BAE Borsası, web sitesinde, 140’ın üzerinde banka ile ilişkilendirildiğini ve 31 ülkede varlığını sürdürdüğünü, bununla birlikte blok zincirinin benimsenmesini yavaş yavaş beklediklerini söylemekte.. Promoth Manghat yine Reuters’e  verdiği demeçte, “Blockchain, endüstri için muazzam bir vaatte bulunuyor, ancak tamamen geniş alanda kullanılması görülmeden önce yapılması gerekenler işler var.” Dedi.

Firmanın Ripple ile olan işbirliğiyle ilk kez Şubat ayında bildirildi. UAE Borsası, sınır ötesi işlemlerle ilgili maliyet ve problemleri azaltmayı amaçlıyor.

Ripple, blockchain’e dayalı havale işlemleri için dünya çapında birçok finans kurumuyla anlaşmalar imzalamış durumda. Son zamanlardaki ortaklıkları arasında, diğerlerinin yanı sıra, Malezya bankacılık bankası CIMB, Güney Kore’nin Kripto Borsası Coinone, ABD bankacılık devi PNC bulunmaktadır.

Havale piyasası genişliyor. Geçtiğimiz yıl, Birleşmiş Milletler Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) raporuna göre, göçmen işçiler yalnız Asya-Pasifik bölgesinde ailelerine 256 milyar dolar yolladı.

Ve Dünya Bankası projeksiyonlarına göre, küresel işçi dövizlerinin bu yıl sonuna kadar 642 milyar dolar seviyesinde büyümesi bekleniyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz