single-image

Avrupa Merkez Bankası “Bitcoin Para Birimi Değil, Çok Uçucu Bir Varlık”

Bitcoin tartışmasız bir şekilde son zamanlarda büyük bir kitlesel kabul gördü ve bir gün potansiyel olarak küresel bir para birimi haline gelebileceğini umuyor. Ancak, Avrupa Merkez Bankası, 9 Temmuz 2019’daki bir tweet’te Avrupa para birimi Euro’nun Avrupa Merkez Bankası, Bitcoin’in rezervlerine eklenme planları olmadığını, çünkü Bitcoin bir para birimi değil, çok değişken bir varlık olduğunu belirtti.

9 Temmuz 2019’da Avrupa Merkez Bankası Baş Ekonomisti (ECB) Philip R. Lane, Twitter’da bir AMA oturumuna başladı ve burada genel kamuoyundan sonraki 45 dakika boyunca soruları cevaplayacağını belirtti.

ECB’nin, borsa sınırına göre en yüksek şifreleme olan Bitcoin’i rezervlerine ekleme planları olup olmadığını sordu . Cevap olarak, Baş Ekonomist Bitcoin bir para birimi değil, bir varlık olduğunu ve çok değişken olduğunu söyledi. Yanıt, BTC’nin rezervlerine eklenmesinin yakın zamanda gerçekleşmeyeceğini söylemenin bir başka yolu olarak alınabilir.

Kripto para birimi topluluğu, diğer taraftan, Lane’in yorumunu yaptıktan sonra parmak uçlarındaydı. Bir Bitcoin destekçisi, örneğin, açıkça, Bitcoin’in bir para birimi olduğunu söylemiştir. Tutkunlara göre, dünyadaki milyonlarca insan arasında Bitcoin’i para olarak kabul etme , mal ve hizmet alışverişi ortamı ve değer deposu kabul etme konusunda bir fikir birliği var . Aynı şekilde, para bir inanç sistemidir ve Bitcoin de bir para birimidir.

Başka bir kripto meraklısı, Bitcoin’in fiyat artışındaki sıkıntı nedeniyle şu anda yukarı yönde dalgalı olduğunu belirtti . Ayrıca, ECB’nin yeni paraların hiçbir şeyden geçici olarak kabul edilmeden küresel evlat edinmeye geçmesini nasıl beklediğini sordular. Bir meraklısı, ECB’nin veya Federal rezervin “toplam piyasa kapitalizasyonu 400 trilyon dolara ulaşana kadar” Bitcoin almayı bile düşünmelerini istemediklerini söyledi .

Bu Mayıs 2019 yılında, bir de ECB hatırlattı edilebilir kağıt cryptocurrencies bir olmadığını belirtti finansal istikrara tehdit ve hiçbir var “gerçek ekonomi üzerindeki somut bir etkiye.” Aynı şekilde, kripto varlıklar paranın işlevini yapmazlar ve mal ve hizmet alımı için sadece az sayıda satıcı varlık kabul ediyor.

ECB’nin ve diğer Bitcoin eleştirmenlerinin düşüncelerine rağmen, en yüksek şifreleme parası olan Bitcoin, hala fiyatta yükseliyor ve yılın başında açtığı 3.000 $ fiyat seviyesinden uzun bir yol kat etti. Kurumsal yatırımcılar da piyasaya giriyor ve küresel ekonomilerdeki belirsizlikler kripto alanına daha fazla yatırımcı çekmiştir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz