single-image

ABD’de Vergi Zamanı Yaklaşıyor Kriptolar Dahil

ABD vergilerinin beyanı için 15 Nisan son beyan tarihi 17 Mayıs’a ertelendi. Düzenleyiciler kripto endüstrisine her zamankinden daha fazla odaklandı. Sektörün geçen yıl nasıl yükseldiği ve göz alıcı şekilde büyüdüğü ayrıca kurumsal ilgi ve himayenin artması düşünüldüğünde, bu oldukça anlaşılabilir bir durumdur .

Artan düzenleme çağrılarının yanı sıra, kripto paralar için uygun bir vergi çerçevesi oluşturma ihtiyacı da ortaya çıktı. Bugüne kadar, Amerikan İç Gelir Hizmeti’nin (IRS) kripto para birimi vergi konularıyla ilgili iki rehberi var – 2014-21 ve 2019-24 IRS Gelir Kararları. Önümüzdeki haftalarda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto alanı vergilendirilecek.

Vergiye Tabi Kriptolar
Amerika Birleşik Devletleri, kripto para birimi işlemlerini vergilendirmede Japonya, Rusya, Avustralya ve diğerleri gibi ülkelere katılacak. Ancak, ABD vergilerinin beyanı için son 15 Nisan tarihini 17 Mayıs’a ertelendi.

Kripto işlem vergisi, hisse senedi işlemleri için uygulanan çerçeveye benzer olacaktır. Kripto para birimleri, pozitif bir getiri ile sonuçlanabilecek bir hisse senedi satışı gibi muamele görecektir.

Vergi sezonu yaklaştıkça, kriptolarla ilgili herkesin vergi kurallarının nerede ve nasıl geçerli olduğunu anlaması gerekir. Tüm kripto para birimi işlemleri, yasalar yürürlüğe girdikten sonra vergilendirilmektedir

Kripto varlıklarınızı itibari para birimine, başka bir kripto paraya dönüştürmek veya mal ve hizmet satın almak için kripto para kullanmak, sermaye kazancı olarak sayılacaktır. Ödenecek verginin yüzdesi, kriptoların tutulduğu sürenin uzunluğuna bağlı olacaktır. Kısa vadeli işlemler veya faaliyetler yapmak, bireyin gelir vergisi oranına eşdeğer bir vergi olacaktır.

Kripto para birimlerini bir yıldan fazla tutan kişiler,% 0-20 aralığında daha vergiler ödeyebilir. Bu, kişinin gelir vergisi dilimine bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.
Daha önceki kripto para vergi uygulamaları ile ilgili bazı yargı kararlarındaki uygulamalar bu işe verilen önemi gözler önüne sermektedir.
-Bir yargıç, kripto vergi kaçırmaktan suçlu bulunan bir adama 3 yıl ertelenmiş hapis cezası ermiştir.
Hideji Matsuda, Ishikawa Eyaletindeki Kanazawa Bölge Mahkemesinde mahkum edildi.
Ek olarak, Hideji Matsuda’ya Bitcoin kazançlarını yetkililerden sakladığı için 163.000 dolar para cezası ödemesi emredildi.

Yukarıdaki yazıya ek olarak ülkemizde de bazı vergi adımları atıldığını hatırlatmak isteriz. Kripto para kazançları ve yatırımlarından geriye dönük olarak incelemeler ve vergilendirmeler gündeme gelebilir. Konu ile ilgili çok net olmasa da bazı planlamalar yapılmaktadır. İlerleyen günlerde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz