single-image

Monero (XMR) Nedir?

Takip edilemeyen işlemler dahil güvenlik ve mahremiyete sahip olan Monero ( XMR ), giderek artan bir pazardaki en popüler ve tartışmalı kripto para birimleri arasındadır. Diğer şifreleme para birimleri gibi, Monero da işlemleri kaydeden ve madencilik yoluyla yeni birimler yaratan açık kaynaklı bir blok zinciri kullanıyor. Monero’yu diğerlerinden ayıran şey, işlemlerin ve miktarlarının belirli adreslere kadar izlenmesini engelleyen, kullanıcılarının kimlikleri için ekstra bir koruma katmanı sağlayan opak blok zinciridir.

Monero Nedir?
Bir zaman Monero tarihçesi 2013 yılında başlayan beyaz kağıtlarda CryptoNote denilen dijital para birimlerini güç verilmesi için bir uygulama katmanı protokolü olarak özetleyen özellikle açıklandı Makalenin yazarı, Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto’ya benzer kimliklerini korumak için takma adlı birisi ve Nicolas van Saberhagen’i kullandı .

Tipik olarak, beyaz sayfalar bir görev tanımı yapar ve daha sonra bir teknolojinin uygulanması için teknik planlar sunar. Bununla birlikte, CryptoNote teknik incelemesi, büyük gizlilik ve sansür meseleleri gerektiren Bitcoin’in tam bir eleştirisi olarak tanımlanır.

Saberhagen, Bitcoin’in mahremiyetiyle ilgili endişelerini hızla ele almaktadır:

“Ne yazık ki, Bitcoin izlenemezlik gereksinimini karşılamıyor. Ağın katılımcıları arasında gerçekleşen tüm işlemler halka açık olduğundan, herhangi bir işlem açıkça benzersiz bir kökene ve nihai alıcıya kadar izlenebilir. İki katılımcı dolaylı yoldan para yatırsa bile, uygun şekilde tasarlanmış bir yol bulma yöntemi köken ve son alıcıyı ortaya çıkaracaktır. ”

Bildirinin yayınlanmasından kısa bir süre sonra, geliştiriciler, platformun misyonunu gerçekleştirmek için çalışmaya başladı ve geçici dijital para birimi Bytecoin’in yaratılmasıyla sonuçlandı.

Kurucu ekibin kripto paralar halka açılmadan önce bu kripto paraları ,önceden yaratmaya ve kendileri arasında dağıtmaya karar vermesi nedeniyle, tartışmanın Bytecoin ile başlaması uzun sürmedi. Bu, diğer şüpheli davranışlarla birlikte, burada bir dramanın patlamasıyla sonuçlandı .

Riccardo Spagni liderliğindeki geliştiricilerin bazıları , Bytecoin ağının sert bir çatalından yeniden başlatılmaya karar verdi . Buna BitMonero demeye karar verdiler (Monero, para için Esperanto kelimesidir). Dijital para biriminin destekçileri kısaltılmış bir şekilde Monero adına karar verdi.

Monero, büyük ölçüde yasadışı faaliyet nedeniyle kapatılmış olan Darknet Marketplace AlphaBay tarafından benimsenmesi nedeniyle, 2016 yılında pazar kapitalizasyonunda inanılmaz bir büyüme ile kripto para birimleri sıralamasında yükseldi . Monero’nun izlenememesi, bireyler arasında yasa dışı işlemler için kullanılacağı tahmin edilebiliyor.

Yüksek uçan dijital para birimi, pazar sınırındaki meteorik bir artıştan daha fazlası için manşetlere giriyor.

Son zamanlarda, virüslü web sayfalarını madencilik sistemlerine dönüştüren ve kullanıcıların rızası olmadan kötü amaçlı yazılım dağıtan birçok bilgisayar korsanı oldu . Monero, bu tür sorunlara benzersiz bir şekilde açıktır, çünkü özel donanım gerektiren Bitcoin gibi diğer kripto para birimlerinin aksine – Monero’yu normal CPU’larda kullanmak mümkündür.

Monero Takımı
Monero, 30 temel geliştirici de dahil olmak üzere Monero projesine katkıda bulunan 240’dan fazla aktif geliştiriciden oluşan gelişen bir topluluğa sahiptir . Monero’nun çekirdek ekibinin çoğu, twitter tanıtıcısı fluffypony tarafından da bilinen açık sözlü Riccardo Spagni olması dışında, kripto ilgi odağı dışında kalma eğiliminde olan sahte olmayan bir grup geliştiriciden oluşuyor .

Monero’nun tartışmalı yüzü olan Spagni, dünyayı, özellikle de bankacılık sistemini bozmaya çalışan bir Güney Afrika vatandaşı . Kendini tarif eden bir Twitter trolü olan Spagni, defalarca Rolex saatlerine olan aşkını ve şarap raflarını göstererek bahsi geçmiştir.

Monero’nun yeniden başlatılmasıyla ilgili olarak, Spagni şöyle demiştir :

“’Pompalayacağım ve bırakacağım’ diye düşündüm, çünkü fikirleri almak ve bunları bitcoin’e uygulamakla ilgileniyordum. Bitcoin kod tabanı benim için Monero’dan çok daha ilginçti ve ‘Bu kod temeli üzerinde çalışmayacağım, korkunç’ ‘diye düşündüm.

Monero’ya olan ilk ilgisizliğine rağmen, Spagni, Monero ekibiyle uğraştı ve en yüksek ses ve lider kimliğini koruyor.

Monero Nasıl Çalışır?
Monero blok zincirinde, kullanıcıların gizliliğini korumak için üç farklı gizlilik önlemi kullanılır.

Halka imzaları , gönderenin işlemdeki göndericiyi ağdaki bir grup gönderme adresi arasında gizlemesini sağlar. Temel olarak, bir işlem gerçekleştiğinde, anahtarlarıyla temsil edilen bir grup olası gönderici vardır, ancak gerçek gönderici hiçbir zaman blok zincirinde kaydedilen verilerde açığa çıkarılmaz.

Halka İmza Örneği

Kriptonlu belirsizlik

Gizli işlemleri çalma veya RingCT, işlem tutarlarının nasıl gizlendiğidir. 2017 Ocak ayında Monero blok zincirinde ve Eylül 2017’den sonra, ağdaki tüm işlemler varsayılan olarak RingCT özelliği ile gerçekleştirildi. Bu yükseltme, tamamen gizli miktarlar, hedef ve menşe adresleri ve güvenilir madeni para oluşturmaya izin vererek, halka imzaları ve diğer işlem bileşenlerinde geliştirildi.

Gizli adresler gönderenin , rastgele oluşturulmuş bir işlem için bir defalık bir adres oluşturmasını sağlar. İşlem, bu adresler arasında gerçekleşmiş olarak kaydedilir, ancak alıcıya veya gönderene geri bağlanamaz.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Monero işlemlerinin gizliliği konusunda endişeli olanlar var. Gönderenleri, alıcıları ve işlem tutarlarını şaşırtmak, iş yapmak ve tespit edilmekten kaçınmak isteyen suçlular için mükemmel özelliklerdir. Ancak mahremiyet, insanların sevdiği bir şeydir. Herkesin özel olmasını istediği şeyler vardır ve bu şeylerin büyük çoğunluğu tamamen yasaldır.

Fungbility, birbiriyle değiştirilebilir bir malın veya malın bireysel birimlerini tanımlamak için kullanılan ekonomik bir terimdir. Bunun en kolay örneği, ABD doları gibi bir şey kullanmaktır. İki 10 dolarlık banknot, işlemin herhangi bir ucunda herhangi bir değer kazanılmadan veya kaybedilmeden 20 dolarlık banknotla değiştirilebilir.

Bitcoin dahil olmak üzere çoğu dijital para birimi, bir Bitcoin tipik olarak 1 Bitcoin değerinde olacağından, fungibility’nin temellerini takip eder. Ancak, Bitcoin’in Monero’nun yaratıcıları tarafından belirttiği zayıf yanlarından biri, kullanıcıları sansüre ve diğer sorunlara açık bırakan şeffaflığıdır.

Bir takas hack olduğunu ve borsanın cüzdanında paralarını bırakan kullanıcılardan Bitcoin’lerin çalındığını söyleyin (bunu yapmaktan kaçının). Bu madeni paralar, hakaretsiz kullanıcılara verilebilir, kripto paraların çalındığının farkında olmadan ve çalınan fonları belirlemek için bilgi ve araçlara sahip olanlar tarafından işe yaramaz hale getirilebilir.

Başka birine satılan bir ürün veya hizmet karşılığında nakit para aldığınızı hayal edin. Bu paranın bir kısmının veya tamamının sahte olduğu tespit edilirse, o parayı kaybedersiniz ve yanlış bir şey yapmanıza rağmen, o yasa dışı para birimini nasıl elde ettiğinize dair soruşturmaya maruz kalırsınız.

Monero’nun gizlilik özellikleri kullanıcıları bu gibi şeylerden korur, ancak aynı zamanda Monero’ya biraz kirli bir ün kazandı. Monero işlemlerinin takip edilemezliği şüphesiz bazılarını yasadışı faaliyet yürütmenin bir yolu olarak çekmektedir, ancak destekçileri bunun para biriminin bir dijital nakit olarak etkinliğinin doğal bir yan etkisi olduğunu savunmaktadır.

Madencilik ve Monero
Madencilik, bir blok zinciri ağındaki işlemlerin bir işlem bloğu ve verileri tamamlanıncaya kadar derlenip doğrulandığı süreçtir. Bir çalışma kanıtı sistemi kullanarak, ağa bağlı madenciler esasen donanımlarının hesaplama gücünü, tamamlandığında, ağın para birimi biçiminde bir ödül veren bulmacaları çözmek için gönüllü olarak kullanıyorlar. Bu yeni madeni paraların yaratılması ve bu sistemlerin insanları ağı sürdürmeleri için nasıl teşvik ettiğidir.

Monero, CryptoNight’ın çalışma kanıtı karma algoritması etrafında inşa edilmiştir – CryptoNote’un özelliklerinden biri, Bitcoin’e kıyasla kripto para birimi madenciliğine daha eşitlikçi bir yaklaşım oluşturmak için tasarlanmıştır.

Bitcoin, grafik işlem birimleri (GPU’lar) kullanılarak çıkarılabilecek bir para birimi olarak başladı. Sistem büyüdükçe, blokları tamamlamak ve ödüller kazanmak için çözülmesi gereken bulmacaların karmaşıklığı arttırılmalıdır . Bu noktada, GPU madencileri, herhangi bir karlı şekilde maden yapma yetkisine sahip değildi ve uygulamaya özel entegre devreler (ASIC’ler) şeklinde özel donanıma yol açtılar.

Monero ASIC’e dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle madencilik işleminin GPU ve merkezi işlem birimi (CPU) işlevlerinin bir karışımı kullanılarak gerçekleştirilebileceği anlamına gelir. Bu, sistemin çalışma kanıtı mekanizması nedeniyle mümkündür. Standart bir çalışma kanıtı algoritması yerine, ağ gerçekten kullanıcıların blok zincirinde doğru işlem sırası için oy kullandıkları bir oylama sistemidir.

Her katılımcı bu yöntemi kullanarak eşit haklara sahiptir ve para biriminin ömrü boyunca daha düzenli bir kripto para dağılımı oluşturmak için özel olarak geliştirilmiştir. ASIC direncini, ASIC’leri uzak tutmayı amaçlayan düzenli sert çatallarla daha da güçlendirilmektedir .

Monero’nun eşitlikçi yaklaşımı, bilgisayar erişimine sahip hemen hemen herkesin ağın bakımına katılmasına izin verirken, bazı istismar edilebilir özelliklere sahiptir olmaktadır.

Coinhive , web siteleri web trafiğini tam ölçekli madencilik işlemlerine dönüştürmek için JavaScript aracılığıyla uygulanan bir Monero madencisidir. Temel olarak, Coinhive bir web sayfasında etkin olduğunda, web sitesindeki herhangi bir ziyaretçi elektriğini ve bilgisayarının işlem iznini çoğunlukla izinsiz olarak Monero’ya götürmek için kullanıyor. Son birkaç yıl içerisinde yasadışı Coinhive operasyonu örnekleri yaygındı. Bununla birlikte, Coinhive kısa süre önce platformun kapatılacağını açıkladı , çünkü iş modeli artık “ekonomik açıdan uygun değil”.

Monero Nasıl Satın Alınır
Monero (XMR), birçok büyük kripto para birimi değiş tokuşunda işlem yapmak için kullanılabilir . Bu para birimi, Monero’nun ABD doları, Euro ve İngiliz Sterlini gibi fiili para birimleri için alınıp satılmasını sağlar. Bununla birlikte, çoğu değişim yalnızca Monero ve diğer kripto para birimleri arasındaki işlem çiftlerine izin verir, en sık olarak Bitcoin ve Ether, Ethereum ağının kripto para birimi olan Ether. XMR kazanmak isteyenler için, Binance değişiminde Monero’yu satın almak için Bitcoin veya Ethereum kullanmanızı öneririz .

Monero Nasıl Saklanır
Diğer tüm dijital para birimleri gibi, Monero’nun da bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda, web cüzdanında veya donanım cüzdanında bir masaüstü uygulaması biçiminde olabilen bir cüzdanda saklanması gerekir. Monero’nun popülaritesine rağmen, cüzdan seçenekleri aslında oldukça az. Bunun nedeni, Monero blok zincirinin içine yerleştirilmiş olan güvenlik önlemlerinin en yaygın cüzdanların birçoğu için zorlu bir görev teşkil etmesidir. Ancak piyasa değeri sıralamasındaki duruşu nedeniyle, cüzdanların büyük bir kısmı Monero entegrasyonu için çalışmaktadır.

Sonuç
Monero, dijital para kavramına tamamen uyan, ilginç bir dijital para birimidir. Monero blok zincirinin altında yatan eşsiz teknoloji sayesinde hızlı, ucuz ve anonim işlemler yapmak mümkündür. Zaten zengin olanın servetini arttırmak için değil, geleneksel finansal kurumların ve araçlarının sık sık kısıtlayıcı uygulamalarından kurtulmak isteyen sıradan insanlar için işlem yapma aracı olarak geliştirilmiştir.

Monero skandaldan arınmış olmasa da, para biriminin yasadışı amaçlarla kullanılması, altta yatan teknoloji tarafından veya tasarımındaki herhangi bir kusurdan kaynaklanmamaktadır. Monero, kişisel finans dünyasında gerçekten yıkıcı bir güç olarak geliştirilmiştir. “Kendi bankanız olun” çoğu zaman kripto para birimi konuşmalarında dile getirilen bir cümledir ve Monero kesinlikle potansiyelinin dışında olmayan pek çok projeyle dolu bir pazarda kesinlikle faydası vardır.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz