single-image

Litecoin Hashrate Hızla Düşüyor

Geride bıraktığımız 5 Ağustos 2019, Litecoin topluluğu için önemli bir gündü . Bu, Litecoin’in (LTC) yarılama (halving) yapıldığı gündü. O zamandan beri, bir çok kişi fiyatın yükselmesini bekliyor. Ancak, Litecoin için işler o kadar da iyi sonuçlanmadı. Madencilik ödüllerinin yarıya düşme öncesinde, LTC / USD fiyatı bir süre için 100 Dolar’ı aşmıştı ancak şu sıralar 73 Dolar fiyatından işlem görmektedir. Bu da fiyatta nereyse % 26 civarında düşüş anlamına gelmekte. Yarılamadan beri, madencilik faaliyetinin miktarı da önemli ölçüde azaldı. Litecoin madenciliği ve karma durumuna daha yakından bakalım.

Bildiğiniz gibi Litecoin, aslında Bitcoin ağının bir çatalıdır, yani bir çalışma kanıtı (POW) sistemi ile de çalışıyor demektir . POW sisteminde madencilik sürecinden sorumlu olan “madenciler” adı verilen özel düğümleri çözen bir grup vardır. Bu madenciler, ağ içindeki şifreleri çözmek için hesaplama güçlerini kullanırlar , bloklarını Litecoin zincirine ekler ve karşılığında blok ödülü alırlar. Karma oranı, ağ içindeki toplam hesaplama gücüne verdiğimiz isimdir. Ağda ne kadar fazla madenci varsa, daha fazla karma gücü meydana gelir. Yüksek karma gücü olan bir ağ, daha hızlı ve daha güvenli olmaktadır.

Aynı bitcoin’de olduğu gibi itecoin de ekosistem içindeki toplam para sayısı üzerinde sabit bir maksimum miktara sahiptir. Bitcoin 21 milyar maksimum paraya sahip olacakken, Litecoin 84 milyar paraya sahip olacaktır. Ağ zorluğu, madenciliğin daha fazla yayıldığından emin olmak için ağın karma değerine göre ayarlanır.

Blok ödül yarısı, yönetilebilir madenciliği sağlamak için kripto para birimleri tarafından alınan başka bir önlemdir . Her 840.000 bloğun ardından, Litecoin blok ödüllerini yarılama işlemi yapıyor. 5 Ağustos’tan önce, Litecoin 25 LTC blok ödülüne sahipti, ancak şu anda 12.5 LTC blok ödülü dağıtılmaktadır.

Charlie Lee, samimi bir röportajda, çok sayıda madencinin sistemlerini kapatması beklendiğini söyledi. Lee, Avustralya kripto haber sitesi Mickey ile yaptığı röportajda şunları söyledi:

“Madencilik ödülleri yarı yarıya azaldığında, bazı madenciler için artık karlı olmayacak ve makinelerini durduracaklar. Büyük bir yüzde bunu yaparsa, blokların çözümlenmesi bir süre yavaşlar. Litecoin için, bir sonraki değişiklikten üç buçuk gün önce, yani muhtemelen yedi günlük yavaş bloklar yaşanabilir ,ondan sonra zorluk yeniden ayarlanacak ve her şey yoluna girecektir. ”

Litecoin, 2.5 dakikalık bir blok süresine sahiptir, Bitcoin blok süresi 10 dk kadardır yani litecoin neredeyse 1/4 kadar hızlıdır. Yarılanma işleminden sonra Litecoin’in blok süresi için bazı dalgalanmalar oldu süre 3 dk üzerine kadar çıkmıştır.

8 Ağustos 2019’da, Litecoin blok süresi, 27 Kasım 2018’den bu yana ilk kez 3 dakikayı aştı. Litecoin Kurucusu Charlie Lee, blok süresi konusunda fazla rahatsız değildi.

“Litecoin blokları Bitcoin’den 4 kat daha hızlı olduğundan, ağ ani bir düşüşü çok daha iyi idare edebilir. Haşrate % 75’i gece boyunca kaybolursa, Litecoin bir süre için Bitcoin gibi davranır ve sonra tekrar her şey normale döner. ”

Bir önceki Litecoin ödül yarısı 26 Ağustos 2015’te gerçekleşmiş ve blok ödülü 50 LTC’den 25 LTC’ye düşmüştür.

O zamanlar LTC / USD fiyatı yaklaşık 2.95 Dolar idi. 2015 yarısından sonra, aynı üç hafta içinde, fiyat fazla dalgalanma göstermeden yaklaşık 2,70 ila 3 dolar arasında bir eğilim gösterdi. Bununla birlikte, neredeyse bir buçuk yıl sonra, fiyatın yükselmesi ve 10 dolarlık engelin üstünden kırılması gerçekleşti. İki yıl geçtiği için, 26 Ağustos 2017’de LTC, 50.50 dolar civarında işlem görüyordu.

Fiyatlarda böyle bir artış olmasını beklemek gerçekçi olmazsa da, tetikleyici hareketin Litecoin sahiplerinin yarı etkinliğin sadece üç hafta önce gerçekleştiğini anlamaları gerekiyor. Litecoin’e ödül yarılanması performansına dair doğru bir bakış açısı kazanmak için daha fazla zaman vermeliyiz.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz