single-image

ABD Hükümeti Gizlilik Odaklı Kripto Paraların Takip Edilebilmesini Araştırıyor

ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS), gizlilik paraları kullanılarak gerçekleştirilen işlemleri takip etmek mümkün olup olmadığını bilmek istiyor.

DHS tarafından yayınlanan yeni bir ön talep belgesi , işlemler için bitcoin gibi kripto paranın kullanımını tartışmaktadır. Belgede, kripto paralar için hem ticari hem de devletin kullanımının olduğunu belirtirken, konu, özellikle suç faaliyeti için kullanıldıklarında gizlilik odaklı Kripto Paralar üzerinde adli analiz yürütmenin bir yolunu bulmaya odaklanmaktadır.

Belgede, DHS, zcash ve monero gibi platformların gizlilik ve anonimlik gibi temel özelliklerini vurguladığını ve bir işlemin kaynağının nereden veya ne kadarının gönderileceğini belirlemeyi zorlaştırdığını vurgulanıyor.

“Bu özellikler arzu edilir olsa da, benzer şekilde yasadışı bir işlemin blok zincirindeki işlemlerin ve eylemlerin izlenmesi ve anlaşılmasında zorlaştırmaktadır” diye yazıyor.

Belgede, zcash ve monero’nun gizlilik odaklı kripto para birimlerinin sadece iki örneği olduğu belirtilirken, yeni platformların benzer özelliklerle geliştirilebileceği de belirtiliyor. Bu nedenle, önerilen herhangi bir çözümün daha genel olarak uygulanabilir olması ya da “yeni blok zinciri uygulamalarının iyileştirilmesine yönelik çalışma yaklaşımları sağlanması” gerekir.

Belge, ne bir talep ne de Teklif Talebi olduğunu, yani ajansın şu anda spesifik çözümler aramayacağını belirtmektedir. Daha ziyade, ilgili taraflar 18 Aralık’a kadar ya bir yorum sağlamak ya da teknik sorular sormak için rapor yazarlarına başvurabilirler. Asıl talebin 19 Aralık civarında yayınlanması bekleniyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz