single-image

Bitcoin Türkiye’de Artarak Popülerlik Kazanıyor

Google’ın Bitcoin aramaları üzerinde yapılan incelemede, Türkiye’nin ulusal para biriminin yaklaşık % 15 düşmesinin ardından hafta sonu adeta patladı. Cuma gününden bu yana Türk Lirası yaklaşık % 15 düştükten sonra Türkiye’de yaşayanlar adeta Bitcoin araması yapıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen hafta sürpriz bir kararname ile merkez bankası başkanını görevden alınmasını emretti ve haberin ardından ulusal para birimi önemli ölçüde değer kaybetmeye başladı.

Google Trends’ten alınan en son veriler, Bitcoin için yapılan aramaların sayısının Lira’nın çöküşünden sonraki birkaç saat içinde yaklaşık % 500 arttığını gösteriyor. Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasıyla Türkiye’nin ulusal para birimi ABD Doları karşısında ciddi değer kaybı yaşadı. Google aramalarındaki bu artış dikkat çekici şekilde insanların elindeki parayı koruma istekleri olduğunu gösteriyor.

Genel bir görüş olarak Bitcoin’i ulusal para birimlerine karşı enflasyonist bir koruma olarak görülmekte. Özellikle Bitcoin’nin yüksek enflasyonlu ülkelerde benimsemesi 2020’nin başından bu yana artıyor (Venezüella gibi). Türk Lirası, son 4 yılda ABD Doları karşısında değerinin % 50’den fazlasını kaybetti.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz