single-image

Fed Toplantısı Sonrası Bitcoin Yükselişe Geçti

Amerikan Merkez Bankası, Çarşamba günü yaptığı toplantı sonrası faiz oranlarını ve aylık tahvil alım hızını değiştirmedi ve oranların 2023’e kadar sıfıra yakın kalacağının sinyallerini verdi.
Federal Açık Piyasa Komitesi, gösterge faizini % 0 ile % 0,25 aralığında değiştirmeden bıraktı ve aylık 120 milyar dolarlık tutarında tahvil alımına devam edeceğini açıkladı.

Yapılan bu açıklamanın hemen ardından Hisse Senedi piyasaları ve Bitcoin yükselişe geçi, dolar index diğer yabancı paralar karşısında keskin bir düşüş gösterdi. Bitcoin hızla 58.000 dolar seviyesini yeniden aştı.

Bitcoin, tüccarların odaklandığı uzun vadeli ABD hükümet borç getirilerine yöneldiğinden, Çarşamba günü düşüşle başladı ve düşüş akşam saatlerine kadar devam etti. Geride bıraktığımız günlerde ABD 10 yıllık Hazine bonosunun getirisi Şubat 2020’den bu yana en yüksek seviyesine yükseldiğinden, satışları da hızlandı .
Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) ABD ekonomisi maksimum istihdamı ve enflasyonu yüzde 2’nin seviyesinde tutana kadar faiz oranlarını sıfıra yakın tutacağını bildirdi .

Koşulların bu yıl Fed’in istediği hedeflere ulaşma olasılığı daha düşük. Bu nedenle, merkez bankası, aylık 120 milyar dolarlık devlet borçları ve menkul kıymetler satın alımı da dahil olmak üzere politikasını sürdürmek zorunda kalacak.
Lider Kripto para birimi, Amerikan 10 yıllık tahvil getirisinin artmasının ardından fiyatlar gerilemeye başlamıştı. Bu durum ilerleyen günlerde devam ederse hisse senetlerinde ve hatta kripto para piyasalarında daha yüksek oynaklığa yol açabilir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz